Про це повідомив, сьогодні, 14 квітня, директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк.
Як зазначається, серед поданих до Мінкультури об‘єктів орієнтовно 1000-1100 – історичні будинки та садиби на кшталт нещодавно знесеного будинку Уткіна, інша частина — пам‘ятники, монументи та могили.
Цікаво, що частина об‘єктів із цього переліку отримала статуси пам‘яток у радянські часи за рішеннями місцевої ради, коли вона ще мала відповідні повноваження. Проте, Мінкультури досі не внесло ці пам‘ятки до Держреєстру”, — зауважив чиновник.
За його словами, якщо за 2018 та 2019 роки до Держреєстру потрапив хоча б 21 об‘єкт, то протягом 2020 року в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА так і не побачили жодного відповідного наказу Міністерства культури.
Водночас заступник голови КМДА Валентин Мондриївський наголосив, що зволікання Мінкультури із занесенням історичних будинків до Державного реєстру є прямою загрозою для їх знищення.
Часто посадовці Мінкультури нарікають на прогалини в пам’яткоохоронному законодавстві, які, за їхніми словами, не дають повною мірою захищати пам’ятки. При цьому нічого не заважає центральному органу охорони культурної спадщини виконувати свою функцію — надавати статуси пам‘ятки та, хоча б у такий спосіб, зберігати об’єкти від знищення”, – обурюється Валентин Мондриївський.
Він нагадує, що ще у 2018 році Департамент охорони культурної спадщини розробив та передав до Верховної Ради проєкт закону №8202, який передбачав збільшення штрафів за руйнацію пам’яток, можливість примусового викупу пам’ятки саме в комунальну власність та багато інших засад, спрямованих на збереження нашої історії та посилення відповідальності за спроби їх знищення.
Законопроєкт того ж року був прийнятий у першому читанні. Проте, станом на сьогодні Мінкультури вже третій рік начебто доопрацьовує його”, — каже заступник мера.
Він додав, що Департамент щорічно надсилає листи до Мінкультури з проханням надати належним чином завірені копії прийнятих наказів. Відповіді від Міністерства на ці листи так і не надходять.
Читайте також: Щоб не було нових знесень історичних будівель, місту потрібні “каральні” повноваження – КМДА
Нагадаємо, минулими вихідними у столиці фактично знищили старовинний будинок Уткіна на вул. Симона Петлюри. Активісти викликали поліцію, яка розпочала розслідування. При цьому про намір знести 120-річний будинок та плани з будівництва на його місці 26-поверхового ЖК “Апарт-готель Times” стало відомо ще наприкінці березня. Ніхто і пальцем не поворухнув для порятунку сторичної будівлі навіть після того, як навпроти з’явився сітілайт із закликом врятувати її від забудовника.
До слова, саме у ці хвилини можливо знищують пам’ятку архітектури на вулиці Тургенєвській, 19.