13 січня в Україні святкують Щедрий вечір, або Маланку – традиції, прикмети, заборони

Автор: Галина Ворона
10:41 13.01

13 січня у світі відзначають День “Здійсни свою мрію” та День випадкових попутників. В Україні православні та греко-католики святкують Щедрий вечір і вшановують пам’ять святої Меланії Римлянки. Іменини сьогодні у Давида, Йосипа, Михайла, Петра, Якова, Меланії.

13 січня в Україні святкують Щедрий вечір, або Маланку – традиції, прикмети, заборони

13 січня в церковному календарі – Щедрий вечір, преподобної Меланії, або Маланка

За тиждень після коляди, напередодні Нового року (за старим стилем) відзначають Щедрий вечір.

У народному календарі 13 січня – це також Василів вечір або Васильова коляда. Молодь ходила дворами з піснями-щедрівками, колядками та побажаннями миру, добра та благополуччя. За це їх пригощали випічкою або м’ясними стравами. 

Також 13 січня у православній традиції заведено згадувати преподобну Меланію Римлянку, а наступного дня, 14 січня, православні шануватимуть пам’ять святителя Василя Кесарійського. Тому також народна назва свята – свято Василя і Маланки.

Традиції на Старий новий рік

На Щедрий вечір 13 січня традиційно вся родина збиралася за одним столом. Вже закінчився різдвяний піст, тому вечерю готують щедру. В ній має бути багато страв з м’яса, зокрема – зі свинини, як символу плодючості і достатку. А ось страви з птиці та риби не прийнято готувати на Старий Новий рік, оскільки вважається, що разом з ними достаток попливе чи полетить з дому.

Головна страва Щедрого вечора – це щедра кутя. У неї вже можна додавати вершкове масло і навіть трохи коньяку, адже вже не треба дотримуватися посту.

Ще одна народна традиція напередодні дня Василя – щедрування. Найчастіше діти і молодь ввечері 13 січня збираються компаніями і ходять від оселі до оселі, щоб щедрувати. За гарне виконання щедрівок гості отримують від господарів гроші або ж якісь гостинці, але головна мета щедрування в іншому. Щедрівки на Старий Новий рік зазвичай бажають здоров’я і достатку, і якщо в оселі на Щедрий вечір защедрували, рік буде вдалим.

Щедрування часто супроводжується певними ритуальними діями, обрядовими іграми. У деяких регіонах водять Козу, грають у Маланку, використовують маски.

Після щедрої вечері дівчата збираються групками і влаштовують ворожіння: на долю та майбутнього нареченого. Наші предки також вірили, що у ніч з 13 на 14 січня сняться віщі сни

Читайте також: Бурда і Бобальки – неймовірні страви українців напередодні Різдва

14 січня опівночі настає Старий Новий рік і свято Василя. З раннього ранку хлопці ходять по сусідах і посівають (засівають, віншують). Вважається, що якщо в оселі хоча б раз не посіють зерном, рік буде невдалим. Посівалки – це вірші, яким супроводжується процес віншування в домі. У їх текстах, так само, як і в текстах щедрівок, зазвичай побажання щастя і благополуччя мешканцям цього дому.

За народним повір’ям на Старий Новий рік до оселі першим має увійти чоловік, тоді на всіх її мешканців чекає удача.

Що не можна робити 13 січня

  • Не варто починати нові справи – їх спіткає невдача.
  • Захворіти на Старий Новий рік – погана прикмета. Хвороба буде важкою.
  • Не можна давати в борг речі або гроші.
  • Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважалося, що щастя може вилетіти або виплисти з дому.
  • Перераховувати гроші або монети сьогодні – до бідності.

Погодні прикмети 13 січня

  • Багато зірок на небі – до хорошого врожаю ягід в цьому році.
  • Багато інею на деревах – бджоли дадуть багато меду.
  • Відлига сьогодні обіцяє дощове літо.
  • Дерева зледеніли – до пізньої весни.

Читайте також: Різдвяний гімн “Щедрик”: в Києві запустили мультимедійну виставку (ФОТО) 

Нагадаємо, у найближчі вихідні киян запрошують на Різдвяну феєрію до Музею просто неба

Великий Київ у Google News

підписатися