13 січня в церковному календарі – Щедрий вечір, преподобної Меланії, або Маланка
За тиждень після коляди, напередодні Нового року (за старим стилем) відзначають Щедрий вечір.
У народному календарі 13 січня - це також Василів вечір або Васильова коляда. Молодь ходила дворами з піснями-щедрівками, колядками та побажаннями миру, добра та благополуччя. За це їх пригощали випічкою або м'ясними стравами.
Також 13 січня у православній традиції заведено згадувати преподобну Меланію Римлянку, а наступного дня, 14 січня, православні шануватимуть пам'ять святителя Василя Кесарійського. Тому також народна назва свята – свято Василя і Маланки.
Традиції на Старий новий рік
На Щедрий вечір 13 січня традиційно вся родина збиралася за одним столом. Вже закінчився різдвяний піст, тому вечерю готують щедру. В ній має бути багато страв з м’яса, зокрема – зі свинини, як символу плодючості і достатку. А ось страви з птиці та риби не прийнято готувати на Старий Новий рік, оскільки вважається, що разом з ними достаток попливе чи полетить з дому.
Головна страва Щедрого вечора – це щедра кутя. У неї вже можна додавати вершкове масло і навіть трохи коньяку, адже вже не треба дотримуватися посту.
Ще одна народна традиція напередодні дня Василя – щедрування. Найчастіше діти і молодь ввечері 13 січня збираються компаніями і ходять від оселі до оселі, щоб щедрувати. За гарне виконання щедрівок гості отримують від господарів гроші або ж якісь гостинці, але головна мета щедрування в іншому. Щедрівки на Старий Новий рік зазвичай бажають здоров’я і достатку, і якщо в оселі на Щедрий вечір защедрували, рік буде вдалим.
Щедрування часто супроводжується певними ритуальними діями, обрядовими іграми. У деяких регіонах водять Козу, грають у Маланку, використовують маски.
Після щедрої вечері дівчата збираються групками і влаштовують ворожіння: на долю та майбутнього нареченого. Наші предки також вірили, що у ніч з 13 на 14 січня сняться віщі сни
Читайте також: Бурда і Бобальки – неймовірні страви українців напередодні Різдва
14 січня опівночі настає Старий Новий рік і свято Василя. З раннього ранку хлопці ходять по сусідах і посівають (засівають, віншують). Вважається, що якщо в оселі хоча б раз не посіють зерном, рік буде невдалим. Посівалки – це вірші, яким супроводжується процес віншування в домі. У їх текстах, так само, як і в текстах щедрівок, зазвичай побажання щастя і благополуччя мешканцям цього дому.
За народним повір’ям на Старий Новий рік до оселі першим має увійти чоловік, тоді на всіх її мешканців чекає удача.
Що не можна робити 13 січня
- Не варто починати нові справи - їх спіткає невдача.
- Захворіти на Старий Новий рік - погана прикмета. Хвороба буде важкою.
- Не можна давати в борг речі або гроші.
- Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважалося, що щастя може вилетіти або виплисти з дому.
- Перераховувати гроші або монети сьогодні - до бідності.
Погодні прикмети 13 січня
- Багато зірок на небі - до хорошого врожаю ягід в цьому році.
- Багато інею на деревах - бджоли дадуть багато меду.
- Відлига сьогодні обіцяє дощове літо.
- Дерева зледеніли - до пізньої весни.
Читайте також: Різдвяний гімн “Щедрик”: в Києві запустили мультимедійну виставку (ФОТО)
Нагадаємо, у найближчі вихідні киян запрошують на Різдвяну феєрію до Музею просто неба