Золота митра, риза до ікони, вишукані пам’ятки золотарства. Музей показує колекцію багатств, подарованих церквам князями і гетьманами

Автор: Галина Ворона
22:59 17.10.2021

Скарбниця Національного музею історії України відкрила виставку дорогоцінних вкладі XVII—XIX ст. із зібрання музею, присвячену 970-річчю заснування Києво-Печерського монастиря. На ній представлені 30 пам’яток — церковних і світських старожитностей із дорогоцінних металів та тканини роботи українських і західноєвропейських майстрів-золотарів XVII—XIX cт.

Золота митра, риза до ікони, вишукані пам’ятки золотарства. Музей показує колекцію багатств, подарованих церквам князями і гетьманами

Ризниці українських церков мали величезну кількість дорогоцінних вкладів — подарунків від князів, гетьманів, старшини, впливових вельмож-іноземців із супровідними документами. Дарчі (вкладні) написи на експонатах містять інформацію про соціальний склад дарувальників.

На виставці можна побачити дорогоцінні вклади від гетьмана Івана Самойловича, київського полковника й родича гетьмана Івана Мазепи Костянтина Мокієвського, вклади архімандритів Києво-Печерської лаври — Іоаникія Сенютовича, Зосими Валкевича, очільника лаврської іконописної майстерні Алімпія Галика.

Також в експозиції є витвори відомих українських майстрів — золота митра кінця ХVIII ст. роботи Григорія Чижевського (яка походить із ризниці Успенської церкви) та риза до ікони Успіння Богородиці роботи Івана Ярославського (1876).

За словами музейників, представлені на виставці пам’ятки цікаві не тільки як витвори ювелірного мистецтва – також вони є свідками історії.

Виставка розташована на першому поверсі Скарбниці Національного музею історії України (вул. Лаврська, 9, корп. 12). За умови відсутності карантинних обмежень вона триватиме до 31 грудня 2021 р.

Нагадаємо, цими днями Київ приймає першу Бієннале цифрового та медіа мистецтва.

Великий Київ у Google News

підписатися