Знищив ворожий штурмовик без зброї: для “Привида Києва” Валентина Коренчука просять Героя України

Автор: Галина Ворона
14:51 Сьогодні

Льотчик, полковник Валентин Коренчук Бджоляр захищав Київ від масованих бомбардувань російської авіації у 2022 році у команді “Привидів Києва”. Загинув 27 квітня 2024 року, виконуючи бойове завдання в небі. Захиснику було 47 років. Громадськість та побратими просять присвоїти йому звання Герой України (посмертно).

Знищив ворожий штурмовик без зброї: для “Привида Києва” Валентина Коренчука просять Героя України
Світлодіодне освітлення

Така петиція №22/231616-еп з’явилась на сайті президента.

Її автор Олександр Варивода Олександр зазначає, що Валентин Коренчук бився з ворогом в небі Києва з перших хвилин широкомасштабної російської агресії проти України.

Пізніше виконував бойові завдання на Південному та Східному напрямках, прикривав повітряний простір Центральної України. Здійснив 80 бойових вильотів. Провів у небі біля 300 годин. При цьому вразив десятки цілей супротивника, серед яких: ворожі літаки, крилаті ракети, розвідувальні та атакувальні БПЛА, наземні цілі.

Льотчику належить історичний здобуток для української авіації – збиття російського штурмовика біля Києва без застосування озброєння, притиснувши ворога до землі під час маневрування.

Співвідношення сил в таких повітряних протистояннях з ворогом було – 2 українські літаки до 7 нападників. При цьому українським асам вдавалося щоразу вражати ворожі борти. Саме після таких славетних перемог у медіа та суспільстві народилася легенда про “Привида Києва”, яку сьогодні знають і шанують в усьому світі.

Автор петиції також відзначає, що Валентин Коренчук був самовідданим патріотом своєї країни і нації, учасником Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2014 року. Одним з перших розпочав публічну кампанію в медіа щодо надання Україні сучасних літаків Ф-16 та модернізації української бойової авіації в цілому.

Крім того, пілот був багатодітним батьком та турботливим чоловіком. Після його загибелі лишилася дружина та троє дітей.

Його відзначено державним орденом “За мужність” (ІІІ ступеню), особистою нагородною зброєю, службовими та відомчими відзнаками. Має понад 20 років сумлінної служби у Повітряних Силах. Наказом головнокомандувача Збройних Сил України від 03 травня 2024 року №724 йому присвоєне чергове військове звання “полковник” (посмертно).

Валентин Коренчук похований на алеї героїв Національного меморіального заповідника “Лук’янівське кладовище”.

Валентин Коренчук завжди залишатиметься взірцем гідності, поваги і честі офіцера для побратимів по зброї, прикладом патріотизму і професіоналізму для всіх українців. Його подвиги надихатимуть не одне покоління захисників неба любити Україну і боротися за неї до кінця! Присвоєння йому звання Герой України (посмертно) – є не лише даниною справедливості та вдячності його родині, бойовим побратимам, які продовжують боротися за небо України, а й символом мотивації, служіння і жертовності Батьківщині та військовій справі”, – наголошує автор звернення.

Валентин Коренчук вперше в історії авіації України знищив супротивника без застосування зброї 

Подробиці того легендарного бою, який увійшов у підручники, розповіло Повітряне командування “Центр” 

25 лютого 2022 року льотчики 40-ї бригади тактичної авіації “Привид Києва” полковник Валентин Коренчук Бджоляр з командиром ескадрильї полковником В’ячеславом Єрком (Герой України, посмертно) отримали наказ першими летіти на захист столиці. Вони вирушили курсом над Києвом на малій висоті – 100-200 метрів. Хоча раніше польоти тут були заборонені.

Бджоляр пригадував, що на такій висоті вони чітко бачили обриси проспекту Повітряних Сил, будівлі Міністерства оборони, Хрещатику, Майдану, купол Верховної Ради. Тоді пара українських винищувачів Міг-29 отримала від командного центру вказівку рухатися по Дніпру в бік Вишгорода. Вони побачили, як на висоті 50 метрів від землі, по правому боці Дніпра, в бік центру столиці, прямують два ворожі штурмовики Су-25 з повним бойовим навантаженням.

Пара українських винищувачів з’явилася раптово із-за хмар і пішла на перехоплення непроханців. Ті далися навтьоки. Почався ближній маневрений бій, який сьогодні ввійшов до підручників авіаційної тактики та історії.

Полковник В’ячеслав Єрко переслідував супротивника, який намагався сховатися в хмарах. Наздогнав його ракетою. Пізніше сили ССО виявили збитий борт в районі Димера.

Другий штурмовик Су-25 продовжив рух в бік центру столиці України, активно маневруючи і намагаючись скинути “з хвоста” Міг-29. Полковник Валентин Коренчук проявив максимум майстерності та професіоналізму, нав’язавши ворогу, так званий собачий бій. Він кілька разів заходив йому у хвіст, той ухилявся. Літаки кружляли один навколо одного. Але український ас не міг застосувати ракету чи бортову гармату, через високу щільність забудови в місті. Тоді він почав витискати ворога за межі міста – в бік Куренівки та Вишгорода. При першій же сприятливій нагоді притиснув його до землі, і фактично розчавив, бо ворог втратив керування і врізався в грунт.

 Читайте також: У Києві попрощалися з пілотом Валентином Коренчуком із бригади “Привидів Києва” 

Нагадаємо, у столиці назвали вулицю на честь полковника Оксаченка, який також був у команді “Привидів Києва”.

Великий Київ у Google News

підписатися