Першими з будівлі на Лук’янівській, 69-71 виселили студентів університету ім. І. К. Карпенка-Карого. І цього року увесь під’їзд, де раніше мешкали студенти, які приїжджають з усієї країни на навчання, порожній.
Тепер на сполох забили 80 художників з ДП «Центр розвитку сучасного мистецтва» (БЖ-АРТ) – бо отримали повідомлення, що не матимуть ні світла, ні тепла. Під загрозою зриву низка проектів, які реалізовуються під час дії воєнного стану у творчих майстернях митців. Вони зібрали підписи, звернулся з листом до Мінкульту та вимагають припинити безчинство, відповідальним за яке називають керівництво НАОМА, що має безпосередні договори з ДТЕКом.
Після численних звернень митців, керівництво Національної академії мистецтва та архітектури опублікувало повідомлення, що до котельні, за яку вони відповідали, підключили колись ще один навчальний заклад. Тому боргів назбиралося так багато, що у НАОМА вирішили позбутися стратегічного об’єкту.
«Свого часу до цієї “котельні” з невідомих причин було підключено гуртожиток Міністерства промисловості. Всі вони весь час “вимагали” від НАОМА – тепла і при цьому не розраховувалися за його отримання. Щорічне відволікання коштів НАОМА (коштів які виділяє держава, коштів для наших студентів) складало цифру з шістьма нулями. Так було і у 2021 році», – повідомляє НАОМА.
В НАОМА кажуть, що у 2022 році Фонд держмайна передав котельню, що перебувала у державній власності, ТОВ “Добробут-тепло”, яке обіцяло встановити сучасне обладнання. Однак роботи не виконало. Тому керівництво вишу розірвало договір про співпрацю з ТОВ та таким чином втратило можливість користуватися котельнею. А щоб компенсувати потреби в обігріві на найближчу зиму, академія вирішила вимкнути світло в цілому 9-типоверховому під’їзді, де розташовані майстерні художників та скульпторів.
Митці не розуміють, чому за їхній рахунок вирішуються проблеми невдалого господарювання. Та кажуть, що щороку скидалися на комуналку та вповні сплачували за спожите комірне. Відтак, їхні кошти йшли на функціонування енергетичної системи будинку.
Підтвердив це скульптор Володимир Журавель, який свого часу виготовив пам’ятник Сікорському, встановлений біля аеропорту Київ (Жуляни) та скульптури Кия, Щека, Хорива та сестри Либідь біля річкового вокзалу.
Скульптура в майстерні Володимира Журавля, яку не винести на плечах в інше приміщення, щоб довести до завершення:
Читайте також: Я ж не вивезу незавершену скульптуру з майстерні – митець Володимир Журавель про небезпеку лишитись без світла взимку
НАОМА – зустрічно звинувачує БЖ-АРТ в тому, що то через них студентам, які грілися від калориферів взимку, не вистачало тепла і електрики. Керівник навчального закладу Олександр Цугорка додає, що перед опалювальним сезоном цього року сам собі облаштував тепло для під’їзду, де живуть студенти, а як зимуватимуть інші під’їзди дому, його не цікавить:
«Керівництвом НАОМА прийнято рішення про встановлення на своїй блок-секції двох електрокотлів потужністю по 150 кВт кожен. Отримано за цей час відповідні дозволи, додаткові ліміти виходячи з наявної потужності трансформаторної підстанції, розроблена необхідна проектна та технічна документація, придбані котли та необхідні матеріали, заключено договори для виконання відповідних робіт».
З такої логіки випливає, що буде відбуватися обігрів від електрики одного під’їзду будинку, а два інші з першого по 9 поверхи – будуть мерзнути до весни. Чи не відбудеться їхнє руйнування за відсутності опалення – питання риторичне.
Що сталося з котельнями, розповіла пані Катерина, яка впродовж 23 років працювала старшим майстром котелень НАОМА. Вона повідомила, що директор ТОВ, якому держава передала котельню навчального закладу – це колишній співробітник академії, який, як випливає з посади, тісно співпрацював з ректором вишу.
«У минулому опалювальному сезоні два аферисти Цугорка О. і на той час проректор АГЧ НАОМА Моргун Г., а на сьогоднішній день директор «Добробут-тепло», якому в оренду передано котельню, знищили повністю придатну до роботи котельню, яка згідно рішення господарського суду і атестації служби “Київгазу” могла і могла працювати», – повідомляє Катерина.
Працівниця додає, що котельню зупинили, коли вона подавала тепло до будівлі:
«Температура на гуртожиток надходила 60 градусів, а у кімнатах 16-18. Стосовно умов, у яких проживають студенти, батьки цікавтесь, і приймайте якісь міри».
Тим часом під повідомленням, яке опублікувало керівництво НАОМА, з’явилися коментарі батьків студентів, які питають, чи буде тепло в кімнатах молоді. Їм відповідають, що так, обігріють. Інженерні деталі, чи не застигне під’їзд через тепловіддачу до двох інших заморожених під’їздів дому, батькам творчої молоді не уточнюють.
Художники, майстерні яких мають ризик замерзнути цієї зими, опублікували перелік проектів, які були реалізовані останнім часом в їхніх майстернях та нагадують про важливість їхньої творчості. Кажуть, що і вони колись були студентами НАОМА, а діючий ректор Олександр Цугорка – вихідець з БЖ-АРТ, який впродовж 20 років займався творчістю в цих же майстернях, які тепер заморожує.
Перелік знакових проектів, реалізованих в стінах майстерень:
- «Трансфер» Миколи Журавля 1998 року
- «Софійні символи буття» – груповий проект 2000 року
- Групова виставка «Invasio» 2003 року у відповідь на російське вторгнення до Чечні
- «Буча» художника Ігоря Прокофьєва, що перебував в окупації
- Цикл Андрія Блудова «Голоси» про збереження спадщини
- Цикл «Сапсан» Петра Бевзи – візуалізація шеврону для ЗСУ та метафора, що промовляє до українців
«Цей список неповний, вказані проекти є тільки прикладом, перелік благодійних виставок, аукціонів, акцій та арт-проектів непомірно великий та доповнюється щоденно», – кажуть митці.
“ВК” звернувся з письмовим запитом до Мінкульту та чекає на відповідь, що планують робити для забезпечення теплом і світлом робочих приміщень митців, а з ними – і як зігріють творчих студентів одразу двох вишів, які потребують помешкань в гуртожитках.
Нагадаємо, у столиці вранці 16 жовтня повідомили про старт опалювального сезону. До цього кияни кілька днів закликали владу міста почати подавати тепло до помешкань.