Жителі бегатоповерхівки біля Золотих воріт зупинили створення муралу про Бахмут – чому люди проти

Автор: Оксана Тупальська
16:03 22.08.2023

На вулиці Рейтарській, 2 у Києві співачка Даша Суворова вирішила намалювати мурал про Бахмут. Проте жителі 5-типоверхівки запротестували.

Жителі бегатоповерхівки біля Золотих воріт зупинили створення муралу про Бахмут – чому люди проти

Мурал вже почали малювати, коли полетіли дзвінки до КМДА з вимогою припинити роботи.

На картині мала бути вагітна жінка, схожа на саму Дашу з малюнком понівеченого Бахмуту на животі.

Даша народилася у 1988 році в Угорщині в родині військових, з двох років проживала в місті Бахмут (до декомунізації – Артемівськ), що на Донеччині. Вчилася у столичному виші.

1 грудня 2012 року вона отримала статуетку «Золотой граммофон» за пісню «Нелюбовь». Наступного дня вона виступила на «Золотому грамофоні» у Санкт-Петербурзі, де виконала відомий хіт «Поставит Басту».

У 2012 році припинила 5-річну співпрацю з продюсером у РФ Антоном Проніним. Тоді повідомляли, що вона знову повернулася до Києва. Того ж року в Києві у внутрішньому дворику на вулиці Грушевського за ініціативи Даші створили Стіну памʼяті для рок-музиканта Віктора Цоя. 

А в липні 2013 року співачка випустила альбом, реліз якого був в Україні та Росії. У лютому 2021 року Даша випустили авторську версію пісні «Небеса», написаної Валеріє Меладзе . На це отримала авторське право Меладзе.

В листопаді 2019 року вийшов кліп на пісню Даші Суворової «Стреляли». Представляючи його авторка сказала:

«Я усвідомила, що Київ – мій новий дім, мій рідний Артемівськ ніколи не буде тим, яким був, і фіолетове небо назавжди залишиться брезентового кольору… Ця пісня написана моїм донецьким духом і київською журбою»…

Після початку повномасштабного вторгнення живе в Україні та виступає проти війни. Каже, що донатить на ЗСУ.   

Власники квартир у будинку, на фасаді якого Даша почала створювати мурал заявляють, що вони не проти зображення про Бахмут, проте їм не подобається поява авторки на картині.

«Нікому з нас цей малюнок не сподобався. Він дуже провокаційний і в ньому, як мінімум, порушені морально-етичні норми. Вони зараз спекулюють на війні. На цьому малюнку зображений доволі впізнаваний силует однієї жінки, літають снаряди й указана конкретна адреса з Бахмута. Трагедія Бахмута – це якась персоналізована історія? Там загинуло безліч людей, тисячі втратили свої домівки. Чому на малюнку не всі ці люди? Або чому там не захисники Бахмута? Це, звісно, риторичні запитання», – розповіла мешканка будинку на Рейтарській виданню The Village.

Жінка каже, що також вона і сусіди не задоволені, що їх не спитали, чи подобається таке зображення. Мовляв, просто одного дня почули запах фарби та з’ясували, що почали малювати мурал.  

Суворова тим часом розповідає, що художники, які працюють над створенням проекту вже мають гарний досвід і пошану в суспільстві. Зокрема, художник з Бучі Євгеній Аксьоненко та Іван Шульгін, який створив мурал в Ірпені та походить з Криму.

“Я перейнявся історіями Даші про її рідне місто та розповідями інших людей, які там побували. Цей мурал — моє мистецьке слово нащадкам і цілому світу, яке має передати всі почуття та емоції українців, які вони переживають через розв’язану росіянами загарбницьку війну”, – розповідає Аксьоненко.

Співачка каже, що обрала саме цей будинок на Рейтарській, бо там, у центрі столиці, пише свої пісні та проводить багато часу.

Для того, щоб створювати мурал на фасаді багатоповерховго будинку мусить бути одностайна згода його мешканців. Це є наслідком рішення Конституційного суду від 2 березня 2004 року. Також ініціатори створення мають звернутися до КМДА аби ті погодили намір створення нового простору. Картини не мають порушувати етияних норм – тобто мають враховувати, що глядачами будуть діти, люди старшого віку, зображення не може містити в собі расизму чи зневаги до релігійних переконань тощо. 

Нагадаємо, 3D-мурал зобразили на стінах будівлі Гідрометеоцентру. Малюнок прикрашає стіни центру, ставши символом вдячності військовим та важливості роботи гідрометеорологів в Україні,

Великий Київ у Google News

підписатися