Земля з озерами та луками: як село Позняки братів Мойсея та Леонтія стали частиною великого міста

На місці сучасних Позняків існувало однойменне село, перша письмова згадка про який датується другою половиною XVI століття. Назва, ймовірно, походить від імені Позняк — його носили власники стародавнього поселення Паньковщина, брати Мойсей і Леонтій. У 1631 році село перейшло у власність митрополита Київського Петра Могили, а пізніше - Києво-Братського монастиря.

За даними перепису 1897 року, Позняки налічували 93 домогосподарства і близько тисячі людей, розповідають у групі “Позняки. Осокорки”.
Кількість населення зростало, і в 1920-х роках село розділилося на Старі та Нові Позняки.
“На кадрах зображені вулиці з будинками та парканами, місцеві жителі одягнені в український народний та звичайний радянський одяг. А також одне з Позняківських озер (якого більше не існує — раніше їх було набагато більше)”, – кажуть дослідники історії Києва.
На фото кадри датовані 1939 роком. У той час Позняки вже впродовж 4 років вважалися частиною Києва, а саме його новим районом – Дарницьким.
“Але насправді вони продовжували залишатися селом. Навколо були паводкові луки і майже два десятки озер, більшість з яких були засипані пізніше,під час будівництва панельних будинків”.
У 1980 році старі будинки зносять. І сучасний масив з’явиться тільки в 1989 році. Поступово практично всі озера засипалися, а мальовниче село Позняки перетворилося в житловий район з багатоповерхівками.
 
Раніше “ВК” розповідав, як історик ходив до водойми, на якій, як відомо з історичних даних, знаходилося село Позняки, відоме з 1538 року. Воно належало Видубицькому монастирю. Там навіть стався кілька століть тому будівельний скандал.