Завершення пандемії: вірусолог розповіла, чи означає це відмову від щеплення

Автор: Любава Лисичкіна
05:28 11.05.2023

Ми ще багато чого не знаємо, але вакцини є і треба вивчати питання, для кого вони мають використовуватися.

Завершення пандемії: вірусолог розповіла, чи означає це відмову від щеплення
Світлодіодне освітлення

Про це розповіла лікар-вірусолог, завідувачка відділом вірусних інфекцій ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського» НАМН України Алла Мироненко.

 За її словами, щеплення взагалі-то треба робити, але вірус постійно змінюється, і рекомендації для контингентів, які підлягають вакцинації слід переглядати.

Лікарка говорить, що потрібно зважати, як часто вакцинувати, звертати увагу на склад вакцини, які в неї штами входять, тому що мРНК-вакцини створюються з невеликих фрагментів РНК, і треба знати, до якого саме вони штаму, чи є в цьому фрагменті послідовності, які є у тому штамі, який зараз циркулює, чи не застарілі вони. Адже, штам коронавірусу спочатку був класичний – “уханський”, потім з’явився Альфа-варіант, виявлений в Британії у вересні 2020 року, потім – Бета-варіант, що був виявлений в Південноафриканській республіці, характеризувався високою контагіозністю і був стійким до дії ліків.

Далі – Гамма-варіант, бразильський варіант, що мав стійкість до імунних антитіл і мав здатність спричиняти хворобу у молодих людей. А найбільш поширений у світі, який потім прийшов і до України, і ми мали дуже багато смертей восени і взимку 2021 року – це Дельта-варіант (Індійський різновид SARS-CoV-2), який у багатьох викликав тяжку хворобу з кисневою недостатністю.

“Треба, щоб за цим слідкували вчені й виробники вакцини. Вони намагаються, але, на жаль, в природі вірус змінюється швидше, ніж виробники вакцини встигають змінити їх склад у препараті. Все це вимагає постійної уваги і вивчення”, – говорить Мироненко.

На її думку, зараз коронавірус став звичайним респіраторним вірусом, тому ВООЗ і оголосила, що пандемія завершилася. Вакцини вже створені, то, можливо, дітей треба вакцинувати (хоча вони дуже легко цей вірус переносять), бо тепер дорослі майже всі або перехворіли, або щеплені.

“Втім, насамперед, треба порадитися з лікарем. По-друге, є аксіома – якщо людина вже перехворіла, то інший раз на той же вірус вже так тяжко не хворітиме. Але це до певного віку, бо для людини похилого віку, через хронічні патології, навіть, звичайна респіраторна хвороба може погано закінчитися. Тож чи щепити дітей – не знаю, не впевнена… Чи слід щепити зараз дорослих, які можливо вже перехворіли і не один раз різними варіантами коронавірусу – теж не впевнена. А от щодо людей літніх – принаймні, треба подивитись рівень антитіл, хоча… теж невідомо, до чого ці антитіла. Ми ще багато чого не знаємо, але вакцини є і треба вивчати питання, для кого вони мають використовуватися”, – додає вірусолог.

Нагадаємо, МОЗ планує скасувати карантин в Україні.

Великий Київ у Google News

підписатися