Зараз переживаємо фазу виснаження, тому варто не соромитися звертатися за допомогою, – психологиня

Автор: Любава Лисичкіна
23:48 27.12.2022

Ми всі переживаємо досвід інтенсивного тривалого стресу, але точно не для всіх він виявиться досвідом травматичним.

Зараз переживаємо фазу виснаження, тому варто не соромитися звертатися за допомогою, – психологиня Фото: ілюстративне
Світлодіодне освітлення

Про це ідеться в інтерв’ю з українською сімейною та дитячою психологинею, письменницею, авторкою освітніх проєктів для батьків, учителів, медиків, психологів Світланою Ройз.

Як розповіла фахівчиня, є дослідження – що діти, які переживали складний досвід, але поруч із ними були надійні дорослі і зберігалась близькість, демонстрували ознаки більшої життєстійкості, ніж діти, які були в комфортних умовах чи були без батьків.

“Ми всі переживаємо досвід інтенсивного тривалого стресу, але точно не для всіх він виявиться досвідом травматичним. Діти – набагато сильніші та адаптивніші, ніж нам здається. І я сама намагаюся і прошу всіх дорослих намагатися бачити в дітях не тільки ніжність, а й їх силу. І ми створюємо умови, за яких сила не стане “крихкою”, – вважає Ройз.

Наразі ключовим є збереження близькості, уважність до зміни в наших станах (і дітей, і дорослих). Фаза війни, яку зараз переживають українці, – це фаза виснаження, розчарування, а у цих станах люди дуже вразливі. Саме в такій фазі дорослим особливо важливо піклуватися про себе, щоб вистачило сил на емпатію та чутливість до стану дитини. І щоб  у наступній фазі – “фазі стабілізації” – починали процес відновлення.

“Нам важливо дозволити собі звертатися за допомогою (і до друзів, і до спеціалістів). Робити те, що може бути передбачуваним – проявленим для дитини (передбачуваність дає відчуття контролю та повертає стан безпеки), це будь-яка рутина, будь-які традиції, ритуали, звички. Навіть школу та домашні завдання зараз можна сприймати як терапію, бо вони нормалізують ритм життя. І вони дають можливість контакту з однолітками”, – рекомендує психологиня.

Для стабілізації сьогодні потрібно те, що нагадує про минуле. Буквально – людям потрібно те, що було в минулому – відбувається зараз і буде в майбутньому. І зимові свята – це теж зараз психотерапія.

“Звичайно, на нас чекає процес відновлення, напевно, він буде довгим. Я дуже сподіваюсь, що ми “йдемо у посттравматичне зростання”, але для цього потрібні умови”, – додає Світлана Ройз.

Відомо,  у столичному ботсаду прикрасять ялинку для Маріуполя.

Великий Київ у Google News

підписатися