Заплатити гроші за оренду квартири та не залишитись на вулиці – лайфхаки

Автор: Оксана Тупальська
18:00 10.01

Найбільш юридично грамотний спосіб убезпечити себе під час оренди житла – підписати з власниками квартири договір про те, що ви винаймаєте у них квартиру чи кімнату на визначений термін. З документом ви зможете звертатися до суду та вимагати захисту свої прав. Проте і тут є нюанси – бо папір може навпаки послужити не на вашу користь та ускладнити вирішення непорозуміння.

Заплатити гроші за оренду квартири та не залишитись на вулиці – лайфхаки

Зазвичай він має стандартний вигляд, але є кілька пунктів, на які завжди варто звертати увагу, щоб вберегти свої гроші, розповідає ЮрШтаб.

  1. Зміна суми орендної плати. Можна заздалегідь прописати, скажімо, що протягом терміну дії договору орендна плата не може змінюватись або ж встановити, що вона може змінюватись після певного періоду часу на визначений відсоток від вартості житла
  2. Передача коштів. Якщо оплачуєте за квартиру готівкою – просіть надати розписку про отримані коштів. Перераховуєте через термінал – зберігайте чеки. (Номер картки та власника, якому перераховуєте гроші вказуйте в договорі)
  3. Домовтеся про валюту, у якій оплачується оренда. Найкраще фіксувати орендну плату в гривні. Якщо ж все-таки домовились про сплату в іноземній валюті, варто зафіксувати в договорі курс (наприклад, на дату укладання договору) або ж встановити ліміт зміни курсу валюти.
  4. Задаток або плата за останній місяць. Поширеною у столиці практикою під час оренди квартири є ситуація, коли орендар платить одразу за 2 місяці. Половина суми йде як оплата за перший місяць, а друга частина або як задаток або як плата за останній місяць. Однак важливо знати! – Це різні поняття. Задаток часто є страховим платежем. Під час розірвання договору орендодавець може взяти частину коштів або ж всю суму на ремонт приміщення або техніки, якщо таке потрібно, якщо ні -повернути. Тож варто звернути увагу на формулювання та чітко прописати, яка сума була передана та яка її подальша доля. (Вказати: задаток є оплатою за останній місяць проживання та повертається готівкою/на картку власником квартири в разі дочасного розірвання договору за його ініціативою)
  5. Стан приміщення та опис майна. Зазвичай додатком до договору є акт приймання – передачі приміщення. В ньому вказаний опис майна, який варто звірити з наявним у квартирі, а також перевірити справність роботи меблів, техніки тощо. Всі несправності. пошкодження фіксуйте в акті та додатково на фото або відео. Про показники лічильників також не забуваємо: фіксуємо в акт та робимо фото. Якщо після підписання угоди власник вирішив забрати щось з квартири – фіксуємо на папері.

Договір між власником квартири та тим, хто її винаймає може посвідчити ріелтор, а також свідки з обох сторін. Відтак, якщо ви знімаєте квартиру, можете попросити когось із друзів чи знайомих, які не будуть мешкати в квартирі, прийти під час домовленості про житло, вказати його ПІБ та підпис в документі. 

Раніше “ВК” розповідав, що Київ опинився у переліку міст, де за оренду однокімнатної квартири доведеться вийняти із кишені понад 70% зарплати.

Великий Київ у Google News

підписатися