Забити дошками: рада з дерусифікації пояснила, що зробити з ворожими пам’ятками на вулицях міст

Автор: Оксана Тупальська
11:49 03.11.2022

Навколо пам’ятників постатям, пов’язаним з історією та культурою Російської імперії та СРСР слід поставити огорожу, щоб не дратувати оточуючих.

Забити дошками: рада з дерусифікації пояснила, що зробити з ворожими пам’ятками на вулицях міст

Такі рекомендації надала експертна комісія з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при Мінкульті. 

«Якщо такі пам’ятники мають художню та історичну цінність, їх варто цілісно представляти у музейних просторах із відповідними супровідними матеріалами. Коли цілісне переміщення технічно неможливе, рекомендуємо закрити ці об’єкти тимчасовими конструкціями до подальшого розв’язання питання задля уникнення актів вандалізму», – зазначають у документі.

У деяких випадках пропонують ставити таблички, де буде вказано правдивий історичний контекст встановлення пам’ятки радянщини та російської присутності на терені України.

Оптимальним рішенням експерти назвали перенесення пам’ятників до музеїв для подальшого експонування, із відповідними юридичними процедурами та рішеннями громади:

«Нагадуємо, що питання демонтажу та перенесення монументальних об’єктів перебуває у правовому полі та має вирішуватися відповідно до чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини. Насамперед це стосується об’єктів, які мають правовий статус об’єкта культурної спадщини. Щодо таких об’єктів попередньо має бути розглянуте питання про зняття статусу».

Зазначають, що на місці знесених пам’ятників зовсім не обов’язково встановлювати нові – така територія може застосовуватися як зручний громадський простір. Водночас, на військових монументах та меморіалах Другої світової війни пропонують усунути маркери радянської та російської мілітаристської пропаганди та замінити написи на історично коректні:

«Зокрема, потребує заміни термін «Велика вітчизняна війна» на «Друга світова війна», дати «1941–1945» на «1939–1945». Потребують усунення написи «радянська батьківщина», «радянський народ» та подібні. Їх рекомендуємо замінювати на історично коректні, що увічнюють пам’ять тих, хто загинув у Другій світовій війні. Наприклад: «пам’яті полеглих», «полеглим у Другій світовій війні» тощо».

Нагадаємо, наприкінці вересня у Києві запустили флешмоб #ЗнесиМенеПовністю. Першими в рамках акції зробили “ребрендинг” пам’ятників більшовику Миколі Щорсу та Пушкіну.

Також, з пам’ятника на території Київського політехнічного інституту прибрали радянську символіку. 

Натомість на початку бульвару Шевченка, де довгі роки стояв пам’ятник Леніну, пропонують встановити безкоштовну громадську вбиральню.

 

Великий Київ у Google News

підписатися