Забудовник продовжив знос памятки на Рейтарській, 37 попри застереження ЮНЕСКО

Автор: Галина Ворона
13:12 26.09.2023

Сьогодні вранці забудовник продовжив зносити 130-річну будівлю Київського повітового земства на вулиці Рейтарській, 37.

Забудовник продовжив знос памятки на Рейтарській, 37 попри застереження ЮНЕСКО

Про це повідомляють столичні Телеграм-канали.

За інформацією активістів ініціативи “Мапа Реновації”, вже повністю знищено фасад третього поверху. У дворі зібралися місцеві жителі та небайдужі громадяни.

На знесення пам’ятки відреагувало Міністерство культури та інформаціїйної політики, опублікувавши допис у Телеграм-каналі з вимогою зупинити незаконні дії на вулиці Рейтарській у Києві

Це пряме порушення Закону України «Про охорону культурної спадщини» та статті 37-2, що вимагає обов’язкове врахування рекомендацій Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО перед проведенням робіт в буферній зоні об’єкта всесвітньої спадщини.

Також зазначається, що просто зараз триває засідання Експертної комісії з питань обліку обʼєктів культурної спадщини МКІП, де буде переглянуто статус памʼятки на вул. Рейтарській, 37.

У міністерстві вважають, що незаконні роботи, що продовжуються в даний момент паралельно із засіданням, свідомо проводяться з метою знищити матеріальну структуру історичної садиби Києва.

Зазначимо,  демонтаж будівлі має бути узгоджений ЮНЕСКО, адже будівля знаходиться у буферній зоні заповідника Софія Київська. Але, за інформацією МКІП, Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО не схвалював проведення таких робіт, оскільки забудовник не провів інформування комітету та не отримав жодних рекомендацій.

Довідка: будинок на Рейтарській, 37 побудований в 1900-х роках. В його зведенні брав участь архітектор Іван Бєляєв.

Флігелю будівлі на Рейтарській, 37 вже майже 130 років, у ньому мешкав громадський діяч і письменник Микола Шаповал. Крім того, на Рейтарській, 37 розташовувалася Київська повітова земська управа. 

Департамент охорони культурної спадщини КМДА визнав пам’ятками історії місцевого значення як основну будівлю (на Рейтарській, 37), так і дворову – на Рейтарській, 37а.

Читайте також: Консультативна рада Департаменту культурної спадщини підтримала знесення історичної будівлі на Рейтарській 

Цьогоріч забудовник вже кілька разів намагався знести пам’ятку історії. У травні поліція вже зупиняла спробу демонтажу, а після звернення депутата Київради від “Слуги народу” Ксенії Семенової відкрила кримінальне провадження стосовно руйнування об’єктів культурної спадщини (ч. 1, ст. 298). Друга спроба демонтажу пам’ятки була зупинена у липні. 

Власники компанії, які попри охоронний статус та кримінальні провадження продовжують зносити історичну будівлю, – брати Вадим та Володимир Трофименки. Понад 15 років вони скуповують старовинні будівлі та перероблюють їх на бізнес-центри. У 2020 році слідчі НАБУ затримували Володимира Трофименка як одного з інвесторів вже збанкрутілого ТОВ “Трейд Коммодіті”. Вадим Трофименко був нардепом IV та VI скликань від партій “Наша Україна”, “Реформи і порядок”, “Блок Юлії Тимошенко”.

У 2011 році журнал “Фокус” оцінив статки братів Трофименків у $154,4 млн — № 91 у рейтингу 200 найбагатших людей України.

Великий Київ у Google News

підписатися