Про обставини полону вчора на пресконференції у Варшаві розповіли троє з 32 звільнених з полону водіїв-волонтерів: Костянтин Величко, Ганна Ворошева та Станіслав Глушков.
Їх збиралися судити за статтями про тероризм «законодавства» т.зв. «ДНР», які передбачають до 20 років ув’язнення. До затриманих застосовували тортури, камери були переповнені, їжі та води не вистачало, а від в’язнів вимагали грошей, щоб “покращити умови перебування”.
За словами волонтерів, майже на всіх етапах людей переміщали із заклеєними скотчем очима, зв’язаними руками, з мішками на головах.
“Нас кидали лицем на підлогу, як терористів. Якщо ми не так сиділи, стояли або робили щось, що не подобалося конвоїрам, нас били”, — розповів Костянтин.
Камери були переповнені. Спати доводилося по черзі, навіть на підлозі. Люди хворіли, проте медичної допомоги, навіть просто ліків, нікому не надавали. Води виділяли150–200 грамів на добу і то не завжди, а годували сірим хлібом з якимось місивом.
Затриманим перші тижні не дозволяли ходити до туалету, і це був особливий вид тортур. У камерах не було жодних засобів жіночої гігієни. Тож жінкам під час менструації доводилося самим вигадувати, як розв’язати цю проблему.
“Але найжахливішим було постійно чути звуки побиття, крики чоловіків, їхні прохання припинити тортури. Розповідали, що прикріплювали електроди до пальців ніг, клали людину на стіл, бризкали водою й пускали струм”, — сказала Ворошева.
В Оленівці росіяни утримують багато цивільних, військових, жінок (зокрема вагітних) та чоловіків. Умови утримання у багатьох з них “просто жахливі”. Водночас “покращити їх” можна, але за певну ціну. Від полонених, які розносили їжу, волонтери чули, що на території “колонії” є так звані бараки. Там умови перебування кращі. Щоб полонені могли дістати гроші, їм дозволяли зробити один-два дзвінки рідним.
Щоб звільнити волонтерів, була запущена інформаційна кампанія “Волонтер — не терорист”. Спочатку в списку затриманих було 22, потім 25 осіб, згодом він збільшився до 33. 15 липня стало відомо про звільнення 32 водіїв-волонтерів. Один з них, Сергій Тарасенко, досі в полоні.
Щодо подробиць звільнення, за словами волонтерів, це досі “загадка” для всіх.
Нагадаємо, раніше Україна повернула тіла 30 своїх захисників.
Читайте також: Порох і кістки, тіла без голови: в київському морзі опізнають захисників Маріуполя (ФОТОРЕПОРТАЖ)