“Ходять” чутки, що в Офісі президента вже думають над тим, хто може обійняти посаду голови КМДА замість Віталія Кличка.
Про можливе звільнення Кличка “ВК” запитав у доктора юридичних наук, професора права та депутата Київради від “Європейської Солідарності” Леоніда Ємця.
Правник пояснив, що президент України не має повноважень звільняти голову КМДА, адже головою КМДА за рішенням Конституційного суду №21-рп/2003 від 25 грудня 2003 року може бути виключно обраний киянами на виборах мер столиці.
“Там прямо українською мовою на білому папері дуже конкретно написано: лише обраний киянами місткий голова може бути призначений на посаду голови Київської міської державної адміністрації. Різночитання там не передбачається. Це рішення Конституційного суду не залежить від закону про столицю тощо, воно не підлягає оскарженню і є остаточним. Тому, не зважаючи на чиїсь бажання, з точки зору права, у нас ситуація однозначна”, – пояснив юрист.
Також він додав, що воєнний стан ніяк не впливає на призначення голови Київської міської державної адміністрації.
“Щодо КМДА наявність на цей час воєнного стану жодним чином не впливає на процедури, передбачені для КМДА. Тобто президент, як Верховний головнокомандувач в рамках впровадженого воєнного стану має можливість запровадити військові адміністрації двох видів. І процедура запровадження цих адміністрацій визначена законом. Але це жодним чином не впливає на процедуру призначення або звільнення голови КМДА”, – наголосив Ємець.
Депутат висловив сподівання, що президент України Володимир Зеленський не буде діяти неправовим шляхом під час війни.
“Тому з точки зору закону, у президента немає правової можливості звільнити голову Київської міської державної адміністрації. Кличко це, не Кличко – такої опції немає. Якщо ми говоримо про не правові якісь дії, тобто, видати указ про його звільнення тощо. Тоді це вже питання не до юристів, а до тих, хто більше розбирається в питаннях правового “безпредела”, можна назвати це як завгодно. Закон дуже чіткий й конкретний. Тому, я сподіваюся, ніхто не буде йти шляхом порушення закону”, – додав Ємець.
Додамо, п. 4 ст. 382 Кримінального кодексу України передбачає, що “невиконання рішень Європейського суду з прав людини, рішення Конституційного Суду України та умисне недодержання нею висновку Конституційного Суду України” тягне за собою позбавлення волі до 8-ми років.
Читайте також: Столичні депутати простять президента та Кабмін дозволити Кличку впливати на призначення голів райдержадміністрацій
Нагадаємо, ввечері 15 червня журналісти “Української правди” посилаючись на джерела в Офісі президента розповіли, що президент Володимир Зеленський найближчим часом може зняти Віталія Кличка з позиції голови КМДА.
Як повідомляв “ВК”, намагання Офісу президента усунути Віталія Кличка з посади почались з 2021 року. Тоді Кличко заявив, що РНБО може розглянути усунення його з посади голови КМДА, також він зазначав, що “столичну владу так не кошмарили, навіть у махрові часи Януковича”.