Яскрава та щемлива виставка народної майстрині: у столичному музеї стартувала виставка вишитіх килимів

Автор: Любава Лисичкіна
03:04 06.08.2023

Вперше творчий доробок сільської рукодільниці з родинної колекції, який пролежав в скринях півстоліття, презентували у музейній інституції для широкого загалу.

Яскрава та щемлива виставка народної майстрині: у столичному музеї стартувала виставка вишитіх килимів
 
Це виставка народної майстрині із села Волсвин на Львівщині Катерини Коліди (1922 – 2001). Вперше творчий доробок сільської рукодільниці з родинної колекції, який пролежав в скринях півстоліття, презентували у музейній інституції для широкого загалу.
 
«Матір пам’ятаю завжди в праці. Літом вона вишивала менше, бо не було часу, працюючи в колгоспі. А взимку могла з вечора до четвертої ранку сидіти за вишиванням. Тато сварився, що треба рано вставати, а світло горить, а мама відповідала йому: «Ще трошки, ще трошки…». Так і вишила 19 килимів”, – розповіла донька майстрині Марія.
 
Пенсія у  майстрині була 22 рублі. Ниток в той час не було, тому мама купувала якісь речі і розпускала їх. Могла зустріти когось по дорозі у кольоровому шарфику і попросити його продати, щоб отримати нитки потрібного кольору, згадує пані Марія.
 
Рідні Катерини Коліди також розповіли, що всім дітям та онукам вона вишила камізельки. Не відмовляла і мешканцям сусіднього села, які до неї звертались, бо вбиратись у камізельки на весілля або до церкви – це давня сільська традиція.
«Вишиті килими на цій виставці не просто яскраві та гарні, в них відображена внутрішня краса української жінки. На таких самородках і тримається наша культура, наша нація впродовж віків. Адже ця жінка не мала художньої освіти, її ніхто не вчив композиції, техніці вишивання. Ми можемо сьогодні казати, що стоїмо біля самих джерел наших традицій, нашого світогляду, в основі яких є краса, естетика і любов», – зазначила народна артистка України Оксана Білозір, присутня на відкритті виставки.
 
Виставка триватиме до 27 серпня.
 
До слова, у Ботсаду пройде Благодійний медовий тиждень.

Великий Київ у Google News

підписатися