Про те, як рятували Святу Софію розповіла генеральний директор заповідника Неля Куковальська на київській міжнародної науково-практичної конференції “Культурна спадщина в умовах війни: захист, збереження та реставрація”, передає “ВК”.
“Мене попередили з дуже високих владних кабінетів, що існує велика загроза руйнування Софії. Витримати таке морально було надзвичайно важко. Розуміли, чому агресор націлився саме на Софію, бо вона уособлює підвалини нашого народу – державність, духовність, культуру, освіту. Зруйнувати її – це фактично знищити українську націю”, – наголосила гендиректор Святої Софії.
Неля Куковальська розповіла, що працівники Софії Київської одразу почали вивчати досвід захисту історичних споруд під час Другої світової війни та інших збройних конфліктів та інформувати про загрозу пам’ятці ЮНЕСКО міжнародних партнерів.
“Разом із Міністерством культури ми почали розсилати відповідні петиції до колег по всьому світу. Дісталися навіть до Латинської Америки та Австралії”, – розповіла гендиректор.
Також, була організована робоча група, до неї увійшли інженери й конструктори заповідника, велика група зовнішніх фахівців.
Експерти вирішили укріпити мішками з піском найболючіші місця в заповіднику: частину будівель з нестійким конструктивом і приміщення з важливими мистецько-архітектурними цінностями.
“Від проєктів з побудови великого зовнішнього муру довелося відмовитися через можливе пошкодження археологічних пам’яток під Софією”, – пояснила Куковальська.
Загалом спакували та надійно захистили близько 90 тисяч музейних експонатів.
Правильність такого підходу пізніше підтвердили й експерти ICOMOS та ЮНЕСКО.
Читайте також: Шон Пенн відвідав заповідник “Софія Київська” (ФОТО)
Нагадаємо, хрест, що зніс вітер у січні з купола Софійського собору напередодні повномасштабного вторгнення фашистських військ РФ замінять на інший через тиждень.
Як повідомляв “ВК”, артефакти Музею історії Києва знаходяться в фонді сховищ Національного центру “Українській дім”, найцінніші – в евакуації. “Українській дім” постраждав 17 жовтня, коли росіяни запустили по Києву 28 дронів-вбивць.