Як розпізнати інсульт – 5 симптомів, які вказують, що потрібна негайна допомога

Автор: Галина Ворона
23:52 05.11.2022

Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання. Тому дуже важливо знати ознаки, за якими можна розпізнати інсульт у людини поруч або у себе.

Як розпізнати інсульт – 5 симптомів, які вказують, що потрібна негайна допомога

Як пояснили у Центрі громадського здоров’я, розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

  • М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
  • О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
  • З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
  • О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
  • К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
  • Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою.

Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають.

Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Тому слід на них звертати увагу.

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.

Читайте також: Дітей 5–9 років, які проводять час з бабусями, навчатимуть розпізнати ознаки інсульту

Нагадаємо почали робити ранню діагностику рідкісних захворювань у немовлят.

Великий Київ у Google News

підписатися