Як далеко з Києва до Полярного сяйва

Автор: Леся Москаленко
19:29 07.11.2021

«Мисливці за сяйвом» – така категорія мандрівників вже є у всьому світі. Побачити Аврору Бореаліс і бажано таку, щоб різні кольори і на все небо, прагне кожен затятий турист. Існують спеціальні інтернет-ресурси і застосунки з прогнозами ймовірних дат сяйва. А у деяких країнах влаштовуються спеціальні тури, мета яких – «вполювати» сонячний вітер.

Як далеко з Києва до Полярного сяйва
Світлодіодне освітлення

Корінні народи Півночі вважають, що кольорові смуги, що біжать по небу – це душі предків, а китайці  вірять, що дитина, яку зачали під сяйвом, народиться генієм. Тому китайські пари і ганяються за рідкісним явищем по світу. На курортах Північної Європи є спеціальні котеджі для туристів зі скляним дахом, скляними стінами, або і повністю прозорі, аби не пропустити той час, коли засяє небо.

До пандемії у місцях, де можна побачити Аврору Бореаліс, було не проштовхатися через натовпи китайських туристів, зараз натовпів вже немає і це чудовий час для подорожі, зокрема і з України.

Де буває сяйво

Аврору Бореаліс можна спостерігати лише у деяких регіонах земної кулі. Із місць, куди не складно добратися з Києва – Фінська та Шведська Лапландія, Північ Норвегії, Ісландія. Складніше побувати на Півночі Британії (потрібна віза), де також можна спостерігати сяйво. Ну, і значно далі від України – Канада та Північні штати Америки – Міннесота, Аляска.

Сяйво буває ледь помітне, зеленкуватого відтінку, або і потужне – на все небо, яке міниться різними кольорами – зеленим, червоним, синім, фіолетовим, жовтим. Дуже потужне сяйво помічають не лише біля Полярного Кола,  а навіть у Стокгольмі. Цієї осені вперше за багато років, мешканці Стокгольма фотографували і знімали на відео велике світіння над містом. На Півночі Європи у деяких містах, коли з’являється Аврора Бореаліс, на деяких час вимикають електроенергію, аби місто занурилося в темряву і городяни змогли побачити кольорові хвилі на небі у всій красі.

Читайте також: Київщина заявляє про будівництво шести сміттєпереробних заводів! Експерти сміються

Що воно таке і коли буває

Полярне сяйво – це сонячний вітер, який мчить до нашої планети і стикається з її магнітними полюсами, спалахуючи неймовірними барвами.  Явище виникає у верхніх шарах атмосфери після магнітних бур, тобто, після збурень на Сонці, чим більша буря, тим потужніше сяйво.

Тому власне, прогноз магнітних бур, це і є прогноз Аврори Бореаліс. Однак, напевне ніхто не може сказати, коли саме воно виникне. Завадити спостереженню може погана погода, хмарність, вогні великого міста, дощ або сніг. Тому запорука успіху це велика магнітна буря (6-7 і більше балів), безхмарна ясна погода, темрява, високий ландшафт (щоб гори чи пагорби не затуляли небо) і бажано перебувати в цей час на природі, або в сільській місцевості, де якомога менше світла.  

Сезон Аврори Бореаліс – із вересня по квітень. Рідко його можна спостерігати вночі і в теплу пору року. Але найбільше шансів починаючи з осені і до весни, у цей час день коротшає, а ближче до Полярного кола сонце зовсім ховається і настає Полярна ніч, отже шанси «вполювати» сяйво зростають в рази.

Як з Києва вирушити за сяйвом

З Києва до найближчих локацій, де за ясної погоди можна побачити сяйво – від 3000 тисяч кілометрів. До Стокгольма ближче і є прямий рейс з Києва, але краще податися все ж далі на Північ.

Найпростіше і найдешевше дістатися до Півночі Європи. Можна летіти до Стокгольма прямим рейсом із Києва (такі перельоти Wizzair стартують із грудня), квиток коштує 1700-1900 гривень в один кінець у грудні і від 969 гривень починаючи із січня. Зі Стокгольма місцевими авіакомпаніями можна добратися до шведської Лапландії – до столиці шведських саамів Кіруни, або до курортів Юккасярві чи Ріксгрансен. Внутрішній переліт обійдеться приблизно 300 євро в обидва кінці. Приблизно в таку ж суму виллється авіапереліт до фінської Лапландії через Гельсінкі. Полярне сяйво у Фінляндії можна спостерігати у столиці Лапландії – Раваніємі та на всіх курортах, як розташовані північніше Раваніємі, наприклад, в Івало.

Лапландія тягнеться через північну частину Швеції, Фінляндії і Норвегії. Саами – корінне населення Європейської Лапландії. Ще 100-150 років тому вони не мали письма, жили у традиційних будиночках «іглу», розводили оленів і під час Полярного сяйва виходили на сніг, співали і говорили із душами  предків. Зараз саами зберегли свої традиції, мову, мають власні парламенти – у Швеції у місті Кіруна, а у Фінляндії в місті Інарі. Нині в Лапландії є вся необхідна для туризму інфраструктура – лижні курорти, готелі, котеджі, резиденції Санта Клауса, катання на собачих та оленячих упряжках, пішохідні маршрути, розваги для дітей і дорослих.

Читайте також: Cмог замість кави. Найвищий рівень забруднення повітря у столиці фіксується вранці

Летіти до Швеції, Фінляднії чи Норвегії можна також рейсами лоукостера Wizzair через Польщу. З Києва зручно і дешево добиратися, наприклад, до польського Гданська (600-800 гривень в один кінець), а звідти прямим рейсом летіти на північ Норвегії – до Тромсе. У Тромсе та найближчих селах також можна спостерігати Полярне сяйво. Є там і інші цікавинки – це місто розташувалося на узбережжі, майже на стику Норвезького та Баренцевого морів. За 615 кілометрів від Тромсе знаходиться знаменитий мис Норд Кап. Можна орендувати авто і поїхати на мис, який є однією з крайніх точок Північної Європи. Десь далі в океані загубилися лише архіпелаг Шпіцберген та Земля Франца Йосипа.

Переліт із Гданська до Тромсе коштує 1000-1200 гривень в один кінець.

З того ж таки Гданська за 900-1200 гривень можна полетіти до міста Рейк’явік в Ісландії. Там спостерігати Аврору Бореаліс можна, сидячи в одному з численних гарячих термальних басейнів. Однак, треба ретельно обирати погоду, бо в Ісландії вона часто хмарна.

Отже, переліт до європейської Лапландії коштує від 150 до 400 євро в обидва кінці, залежно від країни. Найдешевшим варіантом проживання є апартаменти з кухнею, де можна готувати. Такі апартаменти коштують від 80-100 євро на добу на родину із двох осіб. Додамо ще 200 євро на продукти і отримаємо вартість мандрівки на 5 днів – від 450 до 750 євро на одну особу, залежно від локації.

Читайте також: З Києва до морського курорту у Литві можна буде літати прямим рейсом лоукостера

Великий Київ у Google News

підписатися