“Взірець монументалізму, машущій ручкой”. Що не так з пам’ятником Каденюку і до чого тут калина

22:24 05.12.2020

Кияни обурені, що новим монументом-ракетою, який відкрив сьогодні президент Володимир Зеленський на могилі першого космонавта України Леоніда Каденюка, “задавили” все все навколо – ландшафт, вигляд з гори і всі сусідні поховання: творця української державності і 25-річного в’язня радянських таборів Левка Лук’яненка, композитора Платона Майбороди, оперної співачки Діани Петриненко, поета Мойсея Фішбейна і всіх інших у тому квадраті.

“Взірець монументалізму, машущій ручкой”. Що не так з пам’ятником Каденюку і до чого тут калина

Про це у Facebook написала українська журналістка Мирослава Барчук.

Вона зауважила, що “може б і не оцінювала цього взірця монументалізму, машущєго ручкой, на могилі космонавта Каденюка, який відкривав сьогодні президент Зеленський”, але це стосується і її родини, тому розповіла доволі символічну історію.

На задньому плані ліворуч від пам’ятника Каденюку похована мама пані Мирослави, а на її могилі росла калина з рідного села. Одного дня, прийшовши до могили, рідні побачили у смітнику викорчувану калину – так почалися роботи зі спорудження ракети, символу української космонавтики.

Історія, звісно, не про наш кущ, бог з ним. Це так, деталь, метафора. Історія ця про вшанування пам’яті і тактовність”, – пояснила журналістка.

На її думку, гігантською ракетою-космонавтом увінчали цілий сектор і  таким чином цим колосом «задавили» все навколо- ландшафт, вигляд з гори і всі сусідні поховання: творця української державності і 25-річного в’язня радянських таборів Левка Лук’яненка, композитора Платона Майбороди, оперної співачки Діани Петриненко, поета Мойсея Фішбейна і всіх інших у тому квадраті.

Я розумію значення і символіку польоту в космос першого українського космонавта і дуже шаную його. Тут жодних питань нема. Це питання про смак і почуття міри людей, які ось це все вписали в краєвид. Я також розумію, що нинішній владі окремо взята аерокосмічна галузь зрозуміліша, ніж українське мистецтво чи історія державності, тому можна не стримувати себе, дати дозвіл, накрити ракетою весь весь 42-й квадрат, показати своє ставлення до ідеї української космонавтики, возложить червоні гвоздики, зняти це операторським краном і показати народу”, – підкреслює пані Мирослава.

Вона вважає, що Байкове “все більше стає ґротескною картинкою, довідником соціокультурних особливостей нашого часу. Де все і всі перемішані докупи. Злодії і генії, кати і жертви, де мармуровий генерал Кравченко дивиться на могилу Василя Стуса, геніальні Амосов, Ступка і Удовенко затиснені пафосними меморіалами футболістам”.

Дуже бракує справжнього українського некрополя, зі строгим почуттям міри, смаку і логіки поховань. Без рагульських позолот, міряння розмахом і невитравного духу сталінського ампіру”, – додає журналістка.

Нагадаємо, Володимир Зеленський сьогодні відкрив пам’ятник першому українському космонавту Леоніду Каденюку.

Великий Київ у Google News

підписатися