“Ви ж розумієте, що гроші спі**жені”. ЗМІ оприлюднили розслідування про масштабну корупцію на ЧАЕС

Автор: Володимир Хлєбников
20:42 22.01

Нові менеджери, призначені “зеленою” владою на чолі з президентом Володимиром Зеленським, зірвали всі раніше оголошені та встановлені терміни запуску сховища для відпрацьованого ядерного палива на Чорнобильській АЕС. Цей об’єкт є напрочуд важливим в контексті протистояння з РФ.

“Ви ж розумієте, що гроші спі**жені”. ЗМІ оприлюднили розслідування про масштабну корупцію на ЧАЕС

Бюджет цього “майже готового” об’єкта склав 2,5 мільярд гривень, йдеться в розслідуванні проєкту “Схеми”.

У розпорядження журналістів опинився аудіозапис наради, яка відбулася наприкінці грудня 2021 року в кабінеті високопосадовця державного підприємства «Енергоатому». На ній чиновники обговорювали, як приховати зрив будівництва стратегічного об’єкту на Чорнобильській АЕС. Мова йде саме про Централізоване сховище для відпрацьованого ядерного палива з атомних електростанцій. Журналісти заявляють про високу імовірність того, що запис є справжнім.

На ньому чутно, як присутні обговорюють можливе пояснення зникнення коштів на будівництво стратегічного об’єкту – сховища у Чорнобилі.

Керівники державного “Енергоатому”, яких призначили за каденції президента Володимира Зеленського, обрали виконавця будівництва без проведення тендеру. За їхніми словами, менеджмент уклав непублічний договір на 422 мільйони гривень із фірмою «КВР».

Читайте також: Помер перший директор ЧАЕС Віктор Брюханов

Впродовж 2021 року «Енергоатом» непублічно перерахував цій фірмі вже понад 1 мільярд гривень, проте сам об’єкт, який компанія зобов’язалася збудувати, досі не ввели в експлуатацію. Натомість керівництво державної компанії не надало на запит журналістів ані сам договір, ані кошторис передбачених ним витрат, йдеться у сюжеті.

Так виглядає “майже добудований” стратегічний об’єкт на ЧАЕС

На аудіозаписі звучить голос, схожий на голос Миколи Божка – керівника «Атомпроектінжинірингу», відокремленого підрозділу «Енергоатому». Саме цей підрозділ виступає замовником будівництва.

Давайте з цим розбиратися предметно. Можна попросити вас все-таки об’єктивно. Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп***жені й таке інше. Потрібно знаходити інші джерела фінансування, і до того ж їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не дуже розуміємо. У мене є дірки, які простіше залатати з того боку, ніж з цього. Тому що дірки бувають різні. Тому слухайте уважно, припиніть панікувати”, – говорить людина, чий голос схожий на голос Божка.

Із запису випливає, що Божко пропонує присутнім на нараді приховати корупцію через фіктивні кошториси про оплату за старі контракти, або ж утворити непублічну закупівлю з новим підрядником.

Ані Божко, ані чинне керівництво «Енергоатому», ані керівники, які очолювали орган у момент розмови, не надали журналістам коментарів на момент виходу розслідування.

Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі є стратегічно важливим об’єктом для України в контексті протистояння з Росією. До 2021 року Україні доводилося сплачувати РФ щорічно від 150 до 200 мільйонів доларів за утилізацію ядерного палива.

На початку 2000-х українська влада вирішила побудувати власне Централізоване сховище. Лише у 2017 році “Енергоатом” почав будівництво, але введення в експлуатацію постійно переносили.

Державні менеджери, які відповідають за будівництво сховища, ще у 2020 році заявляли про його “майже 100% готовність”. Почати приймати ядерне паливо воно мало наприкінці 2021 року, але терміни введення в експлуатацію знову зірвали.  Остання дата здачі об’єкта в експлуатацію, яку озвучило керівництво – березень-квітень 2022-го року.

Читайте також: На ЧАЕС можлива нова катастрофа: уранове паливо знову активне

Великий Київ у Google News

підписатися