Вода у Десні стала візуально чистішою: як рятують річку від забруднення

Автор: Галина Ворона
12:56 19.09

У річці Десна в межах Київщини спостерігається зменшення візуальних ознак забруднення: вода посвітлішала, запаху немає, замору риби та інших водних біоресурсів не спостерігається. Якість води в місцях водозабору для Києва відповідає нормам. Щоб пришвидшити очищення води, в акваторії водойми встановили ще дві аераційні установки.

Вода у Десні стала візуально чистішою: як рятують річку від забруднення
Світлодіодне освітлення

Як розповів заступник Голови Держводагентства Ігор Гопчак в етері телеканалу “Еспресо”,  станом на 18 вересня незначні ознаки забруднення фіксуються між с. Літки та с. Рожнина – орієнтовно за 336 км від впадіння річки Сейм.

Він зазначив, що впродовж останньої доби переміщення забруднення візуально не фіксується.

Разом з тим, результати лабораторних досліджень вказують на зміну показників якості води у пригирловій ділянці р. Десна (від с. Літки до впадіння). Основними причинами цього є природні особливості рельєфу дна річки та характер течії.

За результатами проб води р. Сейм та р. Десна, відібраних 17.09.2024, продовжує фіксуватися забруднення органічного характеру. Крім того, спостерігається повторне органічне забруднення р. Сейм у Сумській області, яке просувається до Чернігівської області.

Втім, за інформацією керівниці ДЕІ Столичного округу Яни Майбороди, станом на 18 вересня 2024 року якість води в місцях водозабору для Києва відповідає нормам.

Вона зазначила, що фахівці ДЕІ Столичного округу щоденно здійснюють відбір проб для оцінки динаміки змін.

Посадовиця також розповіла, що очищують воду за допомогою аераторів – сьогодні на Десні встановили ще дві аераційні установки нижче гирла річки Любич, поблизу села Літки Броварського району Київської області.

Установки працюють по всій ширині річки завдяки потужному дизельному компресору. По дну річки Десна прокладено повітряну магістраль із пластику довжиною 100 м, яка перекриває основне русло річки для аерації. Компресор штучно насичує воду киснем, що прискорює процес окислення органічних речовин та сприяє природному очищенню річки. Аераційні роботи проводяться майже безперервно.

Загалом аераційні установки в Київській області працюють у трьох локаціях: у селах Літки та Пухівка Броварського району, а також у селі Пірново Вишгородського району.

Читайте також: У Десні під Києвом критично низкий рівень води

Нагадаємо, найімовірніше річку Сейм, яка впадає у Десну, забруднив Тьоткінський цукровий завод, що на території Курської області РФ. 

Раніше Укргідрометцентр прогнозував, що забруднення, яке наступає Десною на Київ, досягне Київської області 14-16 вересня. Для очищення води в руслі річки встановили системи аерації. Нині існує 2 сценарії, що буде з забрудненою водою, яка потрапила з російського Сейму до Десни – вона може забруднити Дніпро та нашкодити майже всьому Києву, або ж не дотече до головної артерії країни. 

За підрахунками відомства, сума збитків довкіллю у Чернігівській та Сумській областях через забруднення річок Сейм та Десна вже становить понад 405 млн гривень.

Також ми розповідали, що якщо не справдяться обіцянки “Київводоканалу” та вода прийде настільки забрудненою, що очистити її підприємство не зможе, буде можна пити воду з бюветів.

“ВК” також публікував посилання, за яким можна знайти бювет поруч з вашим домом та дізнатися, чи він працює. 

Нагадаємо, у випадку погіршення показників якості води у Десні “Київводоканал” застосовуватиме технологію посиленого очищення води з використанням пилоподібного активованого вугілля. Це дозволить усунути органічні забруднення та неприємні запахи.

Великий Київ у Google News

підписатися