Реєстрація тварин: як під виглядом добрих намірів впроваджуються “схеми”

20:47 02.09.2020

Всіх власників тварин в Україні хочуть зобов’язати реєструвати своїх улюбленців. Ця процедура буде платною, проте її вартість поки ще не визначили. Автори ініціативи пояснюють своє рішення бажанням захистити домашніх тварин від безвідповідальних господарів, побороти проблему безпритульних тварин, а також жорстокого поводження з дикими тваринами, які живуть у неволі. Проте у запровадженні нового обов’язкового реєстру також вбачають можливу “схему” для заробляння грошей.

Реєстрація тварин: як під виглядом добрих намірів впроваджуються “схеми”
Світлодіодне освітлення

Відповідні нововведення передбачені в законопроекті №3796, який розробили і зареєстрували нардепи від “Слуги народу”. 

Як повідомляє “ВВС Україна”, законопроєкт “щодо відповідального поводження з домашніми та дикими тваринами, які утримуються у неволі” подали 27 депутатів з різних фракцій.

Серед них є депутати зі “Слуги народу”, “Голосу”, “Батьківщини”, груп “Довіра” і “Партія “За майбутнє”. Утім, головною авторкою значиться депутатка від “Слуги народу” Юлія Овчинникова.

Що пропонує законопроєкт

Одна з головних ідей, як кажуть автори, – побороти проблему безпритульних тварин. Для цього вони пропонують обов’язкову ідентифікацію та реєстрацію.

Що, окрім іншого, дозволить більш ефективно застосовувати норми щодо притягнення до відповідальності власників за недбалість та/або жорстоке поводження з тваринами”, – говориться у пояснювальній записці.

Органи місцевого самоврядування повинні будуть ухвалити правила утримання домашніх тварин, догляду за ними, поховання, “інфраструктури для тварин”, дресирування в умовах міст.

У законопроєкті також є визначення того, які тварини треба вважати домашніми.

Домашні тварини – тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій”, – пояснюють автори документу.

Уряд ще матиме визначити, яких саме тварин треба обов’язково реєструвати, якщо законопроєкт ухвалять.

Як працюватиме платна реєстрація

Ідентифікацію і реєстрацію тварин робитимуть ветеринари через спеціальні бази даних і Єдиний державний реєстр тварин.

У цьому реєстрі будуть дані про:

  • власника тварини;
  • місце, де живе тварина;
  • вид, породу, кличку, дату народження, щеплення тварини;
  • ідентифікаційний номер;
  • особливі прикмети (наприклад, каліцтво).

Новонароджену тварину треба буде реєструвати після того, як їй виповниться три місяці.

Законопроєкт також передбачає реєстр диких тварин, яких утримують у неволі.

Проведення ідентифікації та реєстрації домашніх та диких тварин, які утримуються у неволі або в напіввільних умовах, є платними процедурами”, – говориться у проєкті.

Про які саме суми йде мова, наразі невідомо.

Передбачені пільги – за реєстрацію не треба буде платити ветеранам війни, людям з інвалідністю І та ІІ груп та малозабезпеченим сім’ям. Благодійні організації зможуть реєструвати безпритульних собак і кішок за гроші місцевих бюджетів.

Транспортувати незареєстрованих тварин заборонять.

Яких тварин доведеться реєструвати

Законопроєкт №3796 значно розширює перелік тварин, які підпадають під обов’язкову ідентифікацію та реєстрацію. Якщо зараз до нього входять лише сільськогосподарські тварини: велика рогата худоба, коні, свині, вівці та кози,  то в разі ухвалення законопроєкту під обов’язкову ідентифікацію та реєстрацію підпадатимуть також і всі домашні, дикі, безпритульні (бездоглядні) та лабораторні тварини.

Тому доведеться реєструвати навіть собак і кішок. Конкретний перелік таких тварин має затвердити Кабмін.

 

Що не так з законопроєктом?

Законопроєкт зареєстровано ще на початку липня, але резонанс він отримав після посту журналіста-розслідувача Дениса Бігуса.

Він же звернув увагу, що серед авторів – Антон Яценко, якого деякі ЗМІ пов’язують з сумнівними схемами, зокрема щодо тендерної палати.

Денис Бігус припустив, що обов’язкова реєстрація тварин також може бути схемою через створення “спеціальних сертифікованих контор”.

Таку саму фігню робили контори з внесення даних про оцінку нерухомості. І коштувало це 1000 гривень з людини. Думаю, що котики-собачки обійдуться дешевше”, – вважає журналіст.

За його словами, серед депутатів законопроект рекламували як “захист тваринок”, а приватного посередника вписали вже згодом.

Певен, що дехто про схему знав, а дехто зараз офігіває, відкликає підписи и взагалі несеться ататат”, – додав Бігус.

Сам Антон Яценко це не коментує.

Водночас ініціатива викликала бурхливу реакцію соцмереж.

Одразу згадали про іншого депутата – Євгенія Брагаря від “Слуги народу”, який пропонував “продати собаку”, щоб сплатити рахунки за газ (серед авторів законопроєкту про реєстрацію тварин його немає).

Коли я думав, що Брагар – це дно, знизу постукав депутат Яценко з ініціативою обкласти податком худобу і котів”, – написав політолог Микола Мельник.

Нагадаємо, у Гостомелі із підпільного звіринця визволили молодого лева, якого утримували у тісній клітці серед сміття і щурів. У “власника” не було ні документів на тварину, ні можливості забезпечити їй належні умови. У таких самих жахливих умовах у так званому зоопарку ще залишаються дикі птахи, у тому числі червонокнижні. Наразі активісти організовують їх вилучення.

Великий Київ у Google News

підписатися