Відчуття тривоги та немочі не вимикаються сигналом “відбій” – як повернутися до роботи після небезпечних обстрілів

Автор: Оксана Тупальська
12:50 21.03

Стан апатії, тривоги, збудження, пригніченості після сигналу повітряної тривоги, почутих звуків вибухів та повідомлень про загрозу для життя буде тривати стільки, скільки вимагає нервова система. Про способи увійти в робочий ритм та не нашкодити собі у важких обставинах розповіли кандидат психологічних наук Світлана Чуніхіна та кризовий психолог Оксана Попеску.

Відчуття тривоги та немочі не вимикаються сигналом “відбій” – як повернутися до роботи після небезпечних обстрілів

“Загроза ворожого обстрілу — це серйозний стрес, здатний надовго вибити людину із зосередженого стану, необхідного для ефективного виконання завдань”, – каже Світлана Чуніхіна.

Способи швидкого і ненасильницького приведення себе у ресурсний стан після повітряних тривог:

1.Попіклуватися про власне тіло

Стрес живе у тілі. Уважно проскануйте своє тіло з голови до ніг. Які м’язи напружені, а які, навпаки, не можуть повернутися в тонус. Чи є тремор, болючі чи неприємні відчуття. Прислухайтеся до дихання та серцебиття.

Ця діагностика допоможе обрати найкоротший шлях до опанування стресом. Якщо ваш стрес засів у м’язах, зробіть кілька циклів «максимальна напруга — повне розслаблення» для відповідних зон тіла. Найчастіше це обличчя, плечі та руки.

Якщо головна реакція тіла зараз — це неприємні чи болючі відчуття, прискорене серцебиття, вам допоможуть дихальні вправи. Одна з них — видих довше вдиху. Ще одне — дихання трикутником: на два рахунки — вдих, на два рахунки — видих, на два рахунки — пауза.

2. Зробити жест, який зазначить відлік часу, коли почалося перебування в безпеці

 Перехід — з ненормальності до нормальності – необхідно якось позначити. З цим завданням добре справляються символічні дії, ритуали. Ритуал може бути будь-яким — чашка чаю, молитва, фізична розминка, музична пауза — що більше подобається. Головне, щоб за допомогою знайомого та зрозумілого способу ви змогли провести символічний кордон між станом тривоги та своїм нормальним робочим станом.

3. Обєднатися з однодумцями та вчинити спільний жест перемоги

Наприклад, зробити вправу разом чи хором заспівати «Путін — х***ло». Головне — заручитись добровільною згодою інших учасників колективу. Якщо ви керівник, зробіть максимум для того, щоб співробітники не соромились звертатися до вас по допомогу. Чесне обговорення труднощів і перешкод, що виникають на робочому місці, допоможе зміцнити довіру і позбавити зайвих непорозумінь і конфліктів. Ситуативно функцію лідера команди можуть виконувати ті колеги, які на даний момент мають для цього достатньо сил та ресурсів.

4. Замість ставити нові виклики доробити старі справи та зменшити наватнаження

Хорошим варіантом впоратися з прокрастинацією (а неготовність швидко влитися у звичний робочий ритм одразу після повітряної тривоги може бути дуже схожою на прокрастинацію) є подрібнення великих завдань на кілька менших частин. Виконання завдання частинами у нашому сприйнятті виглядає менш обтяжливо. Відповідно, необхідність чинити опір або саботувати роботу відпадає за непотрібністю.

 

Коли лікування не уникнути та чому після завершення вибухів хочеться чути про нові

Відчуття одночасно тривоги та задоволення, дискомфорту та бажання відчути страх від різких звуків знову є ознаками адреналінової залежності.  Про неї розповідає кризовий психолог, сімейний психолог в консультуванні ВПО та родин військових Оксана Попеску.

Коли людина перебуває у стресовій або небезпечній ситуації, запускається цілий ланцюг реакцій в організмі, й адреналін виділяється у кров. Цей гормон вже через 2-3 хвилини з кровотоком потрапляє до різних органів. Це призводить до низки фізіологічних змін, які готують організм до дії.  Нам вже добре відомі ці реакції на стрес, вони достатньо популяризовані, їх умовно називають: “бий”, “біжи” та “замри”, – пояснює Попеску. 

Що відбувається під впливом адреналіну:

  • пришвидшується серцебиття;
  • підвищується пульс;
  • підвищується рівень глюкози в крові;
  • пришвидшується дихання;
  • звужуються судини внутрішніх органів;
  • концентрується увага;
  • посилюються нюх, слух, зір;
  • збільшується витримка;
  • підвищується больовий поріг;
  • напружуються мʼязи.

Які загрозливі симптоми бувають у людей з надлишком адреналіну в організмі: 

  • пошкодження кровоносних судин;
  • підвищений ризик серцевого нападу або інсульту;
  • цукровий діабет;
  • тривожність;
  • безсоння;
  • головний біль;
  • панічні атаки.

Як лікувати адреналінову залежність

Якщо говорити про дієву допомогу — це курс поведінкової психотерапії, каже психолог Оксана Попеску:

Необхідно розвивати емоційний інтелект та критичне мислення. Пігулок від адреналінової залежності не існує. Якщо є показання, то працювати з проявами надмірної кількості адреналіну в крові – з панічними атаками, наприклад. В такому випадку дієвими будуть техніки заземлення, які допомагають зменшити напад тут і зараз, а також різні види дихальних вправ, емоційні перемикання, тілесно орієнтовані вправи.  

Якщо все ж таки відчуваєте потяг, то краще задовольнити себе “легально”. Є багато можливостей отримати адреналін у безпечному та контрольованому середовищі — наприклад, рафтинг, дайвінг, квеструми під наглядом тренера. Власне, секрет одужання від адреналінової залежності в тому, щоб спрямувати свій потяг до сильних емоцій у конструктивне річище. 

Раніше “ВК” розповідав, що фахівці Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб рекомендують використовувати техніки заземлення щоб знизити рівень стресу. Вони фокусують мозок на простих задачах і відвертають від тривожних думок,

Великий Київ у Google News

підписатися