В річці Рось зашкалює вміст кадмію – норма перевищена у понад 11 разів

Автор: Галина Ворона
14:58 10.09

У річці Рось, що протікає містами Київщини, виявили значне перевищення вмісту кадмію.

В річці Рось зашкалює вміст кадмію – норма перевищена у понад 11 разів

Як повідомляє Регіональний офіс водних ресурсів річки Рось, черговий відбір проб води здійснили на питному водозаборі м. Біла Церква в селі Глибічка.

Як зазначається, вміст кадмію у воді в 11,3 рази перевищує гранично допустиме значення (5,1161 мкг/дм 3 при нормативі менше 0,45 мкг/дм3 згідно європейської Директиви 2013/39/EU).

За словами фахівців, кадмій і його сполуки є надзвичайно токсичними навіть у незначних концентраціях.

Цей елемент може накопичуватись в рослинах (більш всього в грибах) і живих організмах (особливо у водних) і далі харчовим ланцюгом постачатись людині. Поглинення будь-якої значної кількості кадмію викликає негайне ураження печінки і нирок. Сполуки, що містять кадмій є також канцерогеними.

Кадмій відноситься до числа рідкісних розсіяних елементів. Серед осадових порід найбільш багаті кадмієм глини — до 0,3 мг/кг, вапняки – 0,035 мг/кг, пісковики — 0,03 мг/кг. Середній вміст кадмію в ґрунті — 0,06 мг/кг.

Кадмій знайшов широке застосування в техніці та промисловості (особливо, починаючи з 50-х років ХХ століття). Основні сфери його використання: для антикорозійного покриття (так званого кадміювання) чорних металів, а також для виробництва нікеле-кадмієвих електричних акумуляторів і батарей. Досить довго кадмій використовувався для виробництва барвників (пігментів) і як стабілізатор у виробництві пластмас (наприклад, поліхлорвінілу), однак нині, через токсичність, в цих цілях він практично не використовується. Збільшенню вмісту кадмію в ґрунті сприяє використання мінеральних добрив, бо всі вони містять незначні домішки кадмію.

Читайте також: Цвіте і стогне Дніпр широкий. Стан головної водної артерії країни визнали катастрофічним

Нагадаємо, на Київщині створили 8 заповідників, щоб захистити рідкісні рослини (ПЕРЕЛІК).

Великий Київ у Google News

підписатися