Про це повідомив сьогодні Національний антарктичний науковий центр у Києві.
«Цього тижня на нашій станції був зареєстрований температурний рекорд + 12,7 С°. Водночас аномальні температури були відзначені й на інших антарктичних станціях на острові Кінг Джордж, що розташований північніше «Вернадського», – йдеться у повідомленні НАНЦ.
За словами Олександра Надточія, метеоролога 26-ї Української антарктичної експедиції, попередній рекорд був зафіксований 1985 року, і він становив +11,7 С°. Олександр просто зараз перебуває в Антарктиді на станції «Академік Вернадський», ВК поцікавився нього, яка ж температура у «кліматичній кухні світу» сьогодні, на що полярник відповів, що сьогодні в районі станції цілком нормальна для цієї пори року температура повітря, яка становить +1 градус за Цельсієм.
Чим же пояснити температурні стрибки, які час від часу стаються на Південному полюсі планети? Науковці пов’язують таке різке потепління з явищем «атмосферної ріки», посиленим ефектом «гірського фену».
Атмосферна ріка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктиду.
Ефект «гірського фену» – це сильний теплий вітер з гір. У той час, коли на станції «Вернадський» був зареєстрований температурний рекорд, сила вітру була досить висока – 27,9 м/c. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу і нагрівається). Оскільки внаслідок посилення глобального потепління очікується збільшення кількості опадів в полярних районах, то і інтенсивність фенів надалі посилюватиметься.
Такі температурні рекорди насторожують, вважають фахівці НАНЦ, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату.
За погодою в районі «Академіка Вернадського» можна стежити онлайн на сайті.
Читайте також: Нагадаємо, в Антарктиді пінгвіни вже какають пластиком.
Нагадаємо, в грудні в Антарктиді почалося літо, пінгвінів засипало снігом. На початку січня висота сніжного покриву біля станції сягнула аж 3 метри. Це рекорд за останні 20 років.