Уродженець Боярки спільно з Оппенгеймером працював над створенням і випробуванням атомної бомби

Автор: Галина Ворона
02:23 25.07.2023

В український кінопрокат днями вийшов блокбастер Крістофера Нолана “Оппенгеймер”, присвячений американському фізику Роберту Оппенгеймеру, який увійшов в історію як батько атомної бомби. Серед основних розробників зброї масового знищення був і уродженець Київщини Георгій Кістякіський. Саме його наукове відкриття дозволило не лише вчасно завершити створення атомної бомби, а й успішно провести її перше випробування.

Уродженець Боярки спільно з Оппенгеймером працював над створенням і випробуванням атомної бомби

У стрічці Крістофера Нолана Кістяківському відведена епізодична роль. Її зіграв норвезький актор Тронд Фауса Аурвааг. 

Як уродженець Київщини став відомим науковцем та допоміг розробити атомну бомбу

Георгій (Джордж) Кістяківський народився 1900 року в Боярці, тодішній Київській губернії. Після захоплення влади більшовиками, Кістяківського заарештували, але зумів утекти до Сербії, а далі — до Німеччини. Там він здобув освіту та у 1925 році захистив докторську дисертацію .

У 1926 р виїхав до США, а вже через два роки видав фундаментальну працю “Фотохімічні процеси”.

Учений проводив активну наукову й викладацьку діяльність: був доцентом, а з 1933 р. — професором Гарвардського університету, членом (пізніше — віце-президентом) Американської національної академії наук. Також викладав в Оксфордському (Великобританія), Пенсильванському, Рочестерському, Прінстонському університетах.

Юрій Богданович був членом Американського комітету національної оборони (1940–1944), керував відділом вибухових речовин атомної лабораторії в Лос-Аламосі.

У 1944– 1945 рр. спільно з р. Оппенгеймером працював над створенням і випробуванням атомної бомби. З 1959 до 1961 р. був спеціальним помічником президента США Д. Ейзенхауера у справах національної політики і техніки, головою Президентського наукового консультативного комітету, Федеральної ради з науки і технологій.

Крім того,  Кістяківський входив до консультативного комітету Міністерства оборони США з проблем балістичних ракет, дослідницького консультативного комітету з хімічної енергії Національної ради з питань аеронавтики та космосу. У 1958 р. як експерт американської делегації брав участь у конференції із запобігання раптовому нападу (Женева).

В останні роки життя вчений активно боровся проти застосування ядерної й інших видів зброї масового знищення.

Георгій Кістяківський є автором близько 200 праць із проблем хіміко-кінетичної реакції газів, вибухових хвиль, термохімії органічних складових, молекулярної спектроскопії.

Серед нагород вченого — президентська медаль “За заслуги”, королівська медаль за службу в ім’я свободи (Великобританія), особлива медаль “За заслуги” Військово-повітряних сил США, президентська медаль Свободи, Національна медаль наук Президента США.

В інтерв’ю останнього року життя на запитання: «Ви росіянин?» Джордж відповів: “Ні, я українець. Це все одно, що шотландця запитати, чи він англієць”.

Помер видатний науковець 7 грудня 1982 р.

Великий Київ у Google News

підписатися