Про це розповів лікар Вадим Білошицький.
Хірурги імплантували програмований нейростимулятор, прилад для електричної стимуляції спинного мозку в ДУ Інститут нейрохірургії ім акад АП Ромоданова НАМН України.
За словами лікаря, метод електричної стимуляції спинного мозку ґрунтується на так званій «ворітній теорії болю». Ця теорія стверджує, що в спинному мозку існує механізм, який регулює проведення сигналу про біль у вищі відділи центральної нервової системи. Згідно з цією теорією проведення спинним мозком «небольового» сигналу, приміром тактильного, тобто сигналу про дотик, закриває «ворота» для проведення інформації про подразник, який викликає відчуття болю.
Кожен з нас знає такі приклади з життя, говорить Білошицький: забивши якусь частину тіла, ми розтираємо місце забою. У такий спосіб ми стимулюємо тактильні рецептори, і відчуття болю зменшується. Або те саме робить мати чи бабуся, коли дує на місце забою в дитини.
Електрод нейростимулятора встановлюється над провідними шляхами тактильної чутливості в спинному мозку. Коли пристрій увімкнено, наш пацієнт відчуває парестезії (поколювання, відчуття «мурашок») у тій частині тіла, де в нього болить. Власне, саме в цьому полягає мета і мистецтво хірургічної частини лікування – розташувати електрод саме так над спинним мозком, щоб відчуття приємних парестезій перекрило відчуття болю.
Програмований нейростимулятор – це високотехнологічний пристрій, який живе в тілі людини і подає електричний сигнал на електрод. Цей пристрій програмує лікар, встановивши певні параметри стимуляції, а в повсякденному житті керує сам пацієнт, який для цього має пульт, щось на кшталт пульта для телевізора.
У пацієнта, якого прооперували, провідність спинного мозку порушено внаслідок поранення, його турбує пекучий «нейропатичний» біль у правій нозі. Відтепер він має тверду обґрунтовану надію подолати біль і значно поліпшити якість життя.
Відомо, вперше в Україні була проведена жива онлайн-трансляція з імплантації аортального клапана серця.