У «Софії Київській» розпочинає роботу виставка унікальних богородичних ікон

Автор: Любава Лисичкіна
23:49 10.10.2023

Мова йде про ікони з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України «Під Покровом Богородиці».

У «Софії Київській» розпочинає роботу виставка унікальних богородичних ікон
Світлодіодне освітлення

Як пояснили у Національному заповіднику «Софія Київська», це проєкт, який об’єднав в одному виставковому просторі богородичні ікони кінця XVI – середини XX ст. з Наддніпрянщини, Слобожанщини, Поділля, Полісся, Карпат, Півдня України, що демонструють різні стилі й регіональні школи українського іконопису.

Основу експозиції складає біографічна богородична іконографія, зображення Діви Марії в окремих сценах життєпису Христа, а також ікони, що демонструють переосмислення на національному ґрунті таких давніх візантійських іконографічних типів.Особлива увага приділена Покрові Пресвятої Богородиці – унікальному іконографічному типові, що був невідомий Візантії і має виключно давньоукраїнську генезу.

Непересічними пам’ятками початку XVIІ–XVIII ст. є представлені ікончи з Волині. Зокрема, це такі твори: «Богородиця Одигітрія», «Богородиця Елеуса», «Благовіщення», «Розп’яття», «Вознесіння Христа», «Зішестя Святого Духа на апостолів», «Успіння Богородиці».

Заслуговують на увагу зразки наївного малярства Карпатського регіону XIX ст.: «Юрій Змієборець, Розп’яття з пристоячими, Святий Миколай», «Свята Параскева, свята Варвара, свята Анна з немовлям Марією, святий Василь».

Високою художньою майстерністю вирізняються ікони-списки кінця XVIІІ – середини XIX ст. із чудотворних образів національного значення: Богородиця Охтирська, Божа Мати Києво Печерська, Богоматір Братська, Києво-Печерська ікона Успіння Богородиці.

Ікони з виставки «Під Покровом Богородиці» дозволяють створити уявлення про стан української богородичної іконографії кінця XVI – середини XX ст. і простежити шлях її розвитку від уніфікованого канону до різноманіття його творчого переосмислення в національних мистецьких осередках.

Завітайте та насолодіться красою українського іконопису.

  • НЗ “Софія Київська”, 1 поверх “Хлібня” (вул. Володимирська, 24).
  • Час роботи виставки: з 13 жовтня, з 10:00 до 18:00 щоденно.
  • Вартість вхідного квитка: 90 грн (40 грн – вхідний квиток, 50 грн – виставковий).

До слова, Довженко-центр запускає благодійний онлайн-курс про історію української анімації.

Великий Київ у Google News

підписатися