“У разі війни мої соколи стануть привидами” – пілоти, які стали легендою “Привид Києва”

Автор: Ольга Даниленко
17:28 13.09

У перші дні повномасштабного вторгнення російських військових в Україну, саме пілоти 40-ї тактичної авіації, попри абсолютну перевагу сил ворога, трощили окупантів у небі.

Їхнім командиром був пілот найвищого класу 61-річний полковник Михайло Матюшенко з позивним Дід. Він називав своїх учнів соколами й казав, що у разі повномасштабного вторгнення росіян, його соколи стануть привидами.

Льотчик-випробовувач, полковник Повітряних сил ЗСУ Олександр Лиходій наголосив, що у перші дні Київ у небі боронили переважно молоді пілоти – 25-30 років.

Молодих було більше. Старих, досвідчених, які їх у мирний час навчали – менше. Під час війни – кожен бойовий виліт – це навчання, але 50 на 50: 50% що повернешся, 50 – що ні. Психологічно це дуже важко, то ж коли ті хлопці сідають у кабіни, то вважайте вони вже герої”, – наголосив льотчик-випробовувач.

Київ боронили пілоти 40-ї бригади тактичної авіації. Їхнім командиром 61-річний полковник Михайло Матюшенко з позивним Дід. Він був інструктором на МІГ-29 та готував молодих пілотів.

Це пілот найвищого класу, йому довіряли президенти України і він був головним пілотом борту №1”, – розповідає капелан Анатолій Кушнірчук.

Полковник Михайло Матюшенко завжди повторював, що колись його юні соколи стануть привидами.

Я підготую хороших фахових хлопців”. Він їх тоді називав соколами. “Я повністю впевнений у своїх соколах, у разі повномасштабного вторгнення вони стануть привидами”, – згадує слова полковника Матюшенка капелан Кушнірчук. 

Саме завдяки пілотам полковника Матюшенка, які знищували ворожі літаки вже у перші дні війни, народилася легенда про “Привида Києва”.

Привид Києва це є загальне поняття його 40-ї бригади тактичної авіації та інших бригад тактичних авіацій Повітряних сил Збройних сил України. Тому що він був вчителем для багатьох фахових пілотів”, – пояснив капелан.

Після боїв за столицю полковник Матюшенко посилював південний та східний фронти. Він загинув у повітряному бою над Чорним морем 26 червня 2022-го. 

Він зробив все, щоб його учні з якими він разом виконував це бойове завдання залишилися живими”, – додав капелан Кушнірчук.

Прощання з полковником, який керував Привидами Києва відбулося 3 жовтня 2022 року на Алеї Героїв у Бучі – на цвинтарі на вулиці Депутатській.

Дивіться також: В столиці відкрили мініскульптурку на честь Привида Києва

Як повідомляв “ВК”, японська манґа про Привида Києва вийшла українською та допомогла зібрати на ЗСУ понад 1,3 млн грн.

Великий Київ у Google News

підписатися