У Києві вдруге розпочався фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного

Автор: Галина Ворона
14:22 17.06

Минулими вихідними у столиці вдруге розпочався фестиваль “Протасів Яр”, присвячений пам’яті Романа Ратушного який відстоював та зберіг від забудови однойменну місцевість. Фестиваль триватиме до осені.

У Києві вдруге розпочався фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного

Про це пише “Вечірній Київ”.

Цьогоріч головна ідея фестивалю “Протасів Яр” –  повернення свого. Ці слова не потребують пояснення: Україна повертає захоплені окупантами землі, викрадених росіянами дітей, повертає полонених, культурні цінності й повертає усвідомлення себе самої у світі, як країни, де громадяни здатні боротись та захистити права, суверенітет і свободу.

Мама Романа Ратушного, письменниця й журналістка Світлана Поваляєва, розповіла кореспондентам, що фестиваль — не меморіальний, він проводиться для втілення в життя ідей Романа.

“Повернення свого: тобто повернення земель, повернення історії вкраденої, повернення вкраденої культури. Громада Протасового Яру успішний такий кейс для громад локальних не тільки Києва, а й по Україні й будуть в гості громади з Херсонщини, Нью-Йорка, Миколаївщини. Люди, які власне повертають і тримають своє”, — зазначила пані Світлана.

У день відкриття столицю заливала злива, стіна дощу була і між учасниками заходу та зеленню самого яру. Подібна погода була з минулого року, що не завадило провести фестиваль до вересня.

Батьків запросили на фестиваль прийти з дітьми, для малечі була спеціальна програма. У великих білих наметах тривали дискусії про те, як втілити в життя заповіт Романа Ратушного — зберегти автентичними обидва схили Протасового Яру.

Роману та його команді вдалося врятувати кілька ділянок від забудови, повернути їм статус зеленої зони, а також повернути їх в користування Київської міської ради.

Під час відкриття фестивалю, 15 червня, на галявині презентували й фото загиблого 7 січня 2024-го на фронті Максима Кривцова.

Його першу видану книжку поезій «Вірші з бійниці» визнали однією з найкращих в Україні за 2023 рік (за версією українського ПЕН). 

Нині фотовернісажі Максима діють у багатьох містах України.

Фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного триватиме до осені. Його підтримали Міжнародний фонд “Відродження”, PEN Ukraine.

Нагадаємо, Роман Ратушний – учасник Євромайдану та захисник Протасового Яру. В червні 2022 загинув в бою на Харківщині. Заказнику «Протасів Яр», який захищав Роман присвоєно його ім’я.

Великий Київ у Google News

підписатися
    більше новин