У цей день 314 років тому була прийнята Конституція Пилипа Орлика

Автор: Галина Ворона
14:23 05.04

5 квітня 1710 року – особливий день в історії української державності. Саме в цей день 314 років тому зʼявився договір між гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, названий “Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького”. Цей історичний документ став свідченням прагнення українців до самоврядування та незалежності. Він вважається першою українською та однією з перших європейських конституцій.

У цей день 314 років тому була прийнята Конституція Пилипа Орлика
Світлодіодне освітлення

Договір, також відомий як “Конституція Пилипа Орлика” та “Бендерська конституція”, мав вступ-преамбулу та 16 статей, у яких були затверджені основні принципи функціонування держави, обов’язки та права усіх членів Війська.

У ній також було закладено розподіл влади на 3 гілки: законодавчу, виконавчу та судову.

Документ визначав відносини між гетьманом і козацькою старшиною, основи державного устрою України, її права та обов’язки у випадку відвоювання територій від московського царства та Речі Посполитої, а також проголошував причини переходу Війська Запорозького під протекторат шведського короля Карла XII.

Пилип Орлик був генеральним писарем та довіреною особою Івана Мазепи, підтримав його виступ проти російського царя Петра I. Згодом він став гетьманом Війська Запорозького у вигнанні. Орлик походив з чеського шляхетного роду та був видатним публіцистом і дипломатом.

“Конституція Пилипа Орлика” збереглась у декількох редакціях: основний та скорочений тексти латинською мовою, а також два тексти староукраїнською мовою.

Зокрема рукописи скороченого варіанту і преамбули основного варіанту латиною зберігаються у Національному архіві Швеції – саме цей варіант можна було побачити у столиці  у серпні 2021 року вперше за понад 300 років. Оригінальний рукопис договору староукраїнською мовою (із власноручним підписом Орлика та печаткою Війська Запорозького) і його пізніша скорописна діловодна копія зберіається у Російському державному архіві давніх актів.

Реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася вона на чужині та її укладачі не мали змоги повернутися в країну. Але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.

Читайте також: Була невідомою, стала відкриттям: віднайшли особисту печатку гетьмана Пилипа Орлика

Нагадаємо, у серпні 2021 року вперше за понад 300 років у столиці можна було побачити Конституцію Пилипа Орлика, яка зберігається у Швеції.

Великий Київ у Google News

підписатися