У Чорнобильській зоні виявили чорних жаб-мутантів

Автор: Ольга Даниленко
16:45 27.02

У Чорнобильській зоні відчуження знайшли жаб, які швидко еволюціонували після катастрофи на ЧАЕС: навчилися виживати й народжувати багато милих жабенят в умовах радіації.

У Чорнобильській зоні виявили чорних жаб-мутантів

Про результати дослідження, яке тривало три роки, розповіли на науковому сайті IFLScience. Вчені дослідили понад 200 самців чорнобильських жаб.

Дослідники встановили, що мутували східні деревні жаби (Hyla orientalis).

Вони мають яскраво-зелене забарвлення.

Однак, аби отримати кращий захист від радіації вони мутували та здобули дуже темну шкіру – майже чорну.

Жаби з темнішим кольором мають у шкірі більше меланіну, який нейтралізує вільні радикали, зменшуючи пошкодження ДНК, що спричиняє радіація.

Вчені зазначили, що найтемніша шкіра тепер у тих земноводних, які мешкають найближче до місця вибуху і де фіксувалися найсильніші значення радіації. Це свідчить про еволюцію жаб, які протягом декількох поколінь після катастрофи на ЧАЕС отримали більш темну шкіру.

“У той час жаби з меншим вмістом меланіну були більш уразливими до руйнівного впливу радіації на ДНК, імовірно, вони були б убиті в більш ранньому віці – можливо, навіть до того, як вони могли розмножуватися. З іншого боку, жаби з темнішою шкірою мали більше шансів вижити й народити багато милих жабенят завдяки їхньому захисному меланіну; ця риса передалася їхнім нащадкам”, – пояснили зоологи.

Вчені додали, що самки східної деревної жаби починають розмножуватися, коли їм виповнюється 2-3 роки. А після Чорнобильської катастрофи минуло вже майже 40 років.

Відповідно, на еволюційні зміни пішло всього 10-15 поколінь жаб, а це дуже швидкий процес еволюції.

Дослідники сподіваються, що майбутні дослідження допоможуть розплутати генетичні механізми темного забарвлення чорнобильських жаб, а також встановити інші можливі наслідки тривалого впливу іонізуючого випромінювання на дику природу.

Читайте також: Радіація на закуску: у зоні відчуження затримали чоловіка з відрами грибів

Нагадаємо, у Чорнобильській зоні помічали рідкісних яструбів та рідкісного красивого  хижака.

Великий Київ у Google News

підписатися