У Чорнобилі датчики фіксують зростання небезпечних нейтронів: деталі

Автор: Любава Лисичкіна
22:33 11.05.2021

Через 35 років після вибуху на Чорнобильській атомній електростанції  реакції поділу знову тліють в масах уранового палива, похованих глибоко всередині покаліченого реакторного залу.

У Чорнобилі датчики фіксують зростання небезпечних нейтронів: деталі
Світлодіодне освітлення

Як  пише Science, датчики  зафіксували негативну динаміку нейтронних потоків в одному із завалених приміщень. Також там збільшився рівень радіації.

Журнал посилається на Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБАЕС). Ідеться про те, що у 2019 році встановили Новий безпечний конфайнмент (НБК), після чого велика частина води висохла. Кількість нейтронів також почала знижуватися, що говорило про зменшення реакцій ділення. Однак з часом у деяких приміщеннях ситуація змінилася.  

“Це схоже на тліюче вугілля в ямі для барбекю”, – говорить Ніл Хаятт, хімік-ядерник з Університету Шеффілда. Тепер українські вчені щосили намагаються визначити, чи зникнуть реакції самостійно або будуть потрібні надзвичайні заходи, щоб запобігти новій аварії.

Співробітники Інституту проблем безпеки атомних електростанцій в Києві говорять, що датчики відстежують зростаючу кількість нейтронів. 

“Є багато невизначеностей. Але ми не можемо виключити можливість (аварії)”, – зазначив спеціаліст Інституту Максим Савельєв.

Кількість нейтронів повільно зростає, каже Савельєв, припускаючи, що є кілька років, щоб придумати, як придушити загрозу.

Однією з проблемних зон є кімната 305/2. Рівні радіації, які виходять від неї, не дозволяють встановити там датчики.

“Немає жодних шансів на повторення 1986 року, коли вибух і пожежа відправили радіоактивну хмару на Європу. Проте будь-яка вибухова реакція може призвести до обвалення нестійких частин старого об’єкта “Укриття”, заповнивши НБК радіоактивним пилом”, – зазначають науковці.  

Нагадаємо, 26 квітня – День Чорнобильської трагедії  і Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф. Дата була запроваджена у вересні 2003 року на саміті СНД за ініціативою тодішнього президента України Леоніда Кучми і підтримано Радою глав держав СНД.

Великий Київ у Google News

підписатися