В ситуації, що склалася, розбирався «Великий Київ».
«Між Міністерством фінансів та депутатами Верховної Ради України тривають дискусії про те, як адмініструвати 5-відсотковий збір з роздрібного продажу тютюну. По суті йдеться про те, чи залишати його в управління громад, чи передавати на загальнодержавний рівень», — пояснює міський голова м. Буча Київської області Анатолій Федорук.
«На прохання журналістів телеканалу “Україна 24” ми показали на прикладі Бучанської громади, чому цей збір важливо залишати саме місцевому самоврядуванню. Для наших населених пунктів такі надходження дають можливість будувати й устатковувати нову соціальну інфраструктуру, зокрема, сучасні сільські амбулаторії та дитячі садочки.
Так село Луб’янка отримало торік збудовану з нуля амбулаторію на умовах співфінансування з областю. Аналогічний медзаклад розраховують мати в селі Синяк, де вже триває будівництво першого для цього населеного пункту дитячого садочка».
«Не було ні водопроводу, розведеного по кабінетах, нічого з сантехніки, ні умивальників, ні туалетів», — розповідає телеканалу «Україна 24» завідувачка Луб’янської амбулаторії Емілія Петренко. Щодня до лікаря звертаються сотні людей. У світлому новому кабінеті вести прийом куди зручніше.
В іншому ж селі, до прикладу, ані лікаря, ані амбулаторії. До найближчого лікаря їхати кілометрів двадцять.
«Якщо немає власного транспорту, добратися до лікарні, чи дочекатися швидку — це дуже проблематично», — жаліється жителька с. Червоне Олена Гайда.
Громада планує звести свою велику амбулаторію на території 40 соток, що вартуватиме 15 мільйонів. Цих грошей у села поки немає, а треба ще й на добудову дитсадка кілька мільйонів знайти. Громада порахувала, що кошти одна взяти з тютюновий акциз. Але от питання, чи встигнуть його отримати.
Автори законопроєкту 5600 хочуть забрати цей податок з місцевої скарбниці і віддати до державної.
«9 млн грн отримує Бучанська громада від роздрібного продажу тютюнових виробів», — коментує секретар Бучанської міської ради Тарас Шаправський. «Єдина можливість побудувати якийсь соціальний об’єкт, це кошти бюджету. Бо тут немає якихось великих меценатів, соціальних ініціатив.»
Економісти кажуть, законопроєкт потрібно доопрацювати. А замість забирати гроші у громад, треба зрозуміти скільки усіх платників акцизу є.
«Потім на базі даних, скільки було продано тютюнових виробів в кожному населеному пункті, щоб туди надійшли відповідні кошти за цей продаж», — пояснює економіст Борис Кушнірук. «Це буде виграш і для місцевих бюджетів, і для прибирання корупції.»
Проти вилучення акцизу з місцевих бюджетів і староста чотирьох сіл, де дві тисячі людей чекають на амбулаторію. Вони не вірять, що гроші з державної скарбниці їм хтось поверне.
«Ми звертаємось до керівництва держави, до Верховної Ради, до Прем’єр-Міністра, до членів Кабміну, щоб нам допомогли в цьому питанні і не забирали ці гроші», — заявляє голова Синяківського старостинського округу Павло Єрига.
Якщо законопроєкт не доопрацюють, місцеві бюджети недоотримають майже три мільярди гривень за рік.
Тож чи зважаться народні обранці зробити такий удар по громадах, покаже час.
Читайте також: “Смерть з косою” вручила політикам премії за тютюновий лобізм. Хто отримав