Текст радіодиктанту національної єдності оприлюднено: мерщій звіряти помилки

Автор: Оксана Тупальська
18:24 30.10.2023

«Українське радіо» опублікувало текст Радіодиктанту національної єдності, який відбувся у День української писемності та мови 27 жовтня. Як відомо, заголовок спільного диктанту – “Дороги України”.

Текст радіодиктанту національної єдності оприлюднено: мерщій звіряти помилки

Раніше “ВК” розповідав, що XXIII радіодиктант національної єдності писали з українцями Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Бразилія в Україні Нортон де Андраде Мелло Рапеста, Надзвичайний і Повноважний Посол Португальської Республіки в Україні Антоніу Вашку да Кунья і Лорена Алвеш Машаду, та тимчасовий повірений у справах Посольства США в Україні Роберт Нідем.

Над текстом працювала українська письменниця, поетеса і перекладачка, лауреатка Шевченківської премії 2023 Катерина Калитко.

Деякі українці, які хотіли зробити якомога менше помилок, скаржились, що читався текст надто швидко, тому не встигали і губилися. Зачитав його актор і театральний режисер Олексій Гнатковський. 

Текст радіодиктанту:

Дороги України

Дороги України — переплутані нитки любові. 

Перший теплий вітер зустрічає на ізюмській трасі з її безсонним рухом. У знищеному селі обіч — весна: обвуглене збіжжя, що тліло всю зиму, випускає вперті паростки скрізь по руїнах зерносховища. Посічена обстрілами посадка зеленіє в половину висоти: зелено-чорний прапор. За нею темніє згорілий танк. Ще далі, на обрії, вийшов орати трактор. Влітку вирви на цьому полі обростуть по краю шавлією.

У бганках подільського ландшафту виблискують кольоровими мозаїками хати з мальованими віконницями. Волоські горіхи схиляються, гладять лобове скло. Авто стрибає з горба в долину, і серце стрибає, і хочеться сміятися.

Дерева по коліна у воді перед вцілілим пішохідним мостом через Десну в Чернігів. При воротях із лебедями та левами по селах Полтавщини мліють відра яблук та абрикос. Над Хаджибейським лиманом засмагла пара порається коло старої лози у вечірньому світлі — схоже на народну ікону. Фари вихоплюють кам’янички в садках на околиці Львова: тут легко уявити вечірні збори підпільного товариства чи стрілецький картярський гурток. Ластів’яча зграя виграє над мокрою левадою при самому кордоні.

Підірвані мости лежать животами у своїх ріках — і ріки обіймають їх. Блакитне вечірнє світло і пилюга стоять над жнивними полями. Тремтливі вогні далеких жител, клубки туману над потічками у видолинках. Барвисті гори гарбузів між ріллі, і кукурудзи до пізньої осені виструнчені на городах стійко, бо на зиму люди вкриють ними стіни домів.

Дороги України — переплутані нитки любові: подекуди перерубані, але знову зв’язані у вузол, аби бути ще міцнішими. Немає нічого красивішого, ніж їхати крізь усю країну і вбирати її поглядом. Немає нічого щемкішого, ніж летіти трасою в пітьмі, аби встигнути до комендантської, і знати: наприкінці шляху чекає безсонне вікно із жовтим світлом і рідним теплом.

Великий Київ у Google News

підписатися