Будинок №5 на вул. С. Данченка належить до ЖК «Крістер Град». Його було здано в експлуатацію навесні 2017 року. Забудовником ЖК, який складається з трьох 25-поверхових будинків, є ПрАТ «ДБК-4». Ця компанія входить до складу Корпорації «ДБК-Житлобуд».
Саме буд. №5 почав заселятися першим. Новоселів одразу ж попередили, що за електроенергію вони платитимуть за так званим будівельним тарифом. Отже, на якісь пільги, на кшталт «нічного тарифу», сподіватися було зась. Таку ситуацію забудовник, за словами мешканців, пояснив зведенням поряд з «Крістер Градом» ще одного гігантського житлового комплексу – «Варшавський». Пояснення, звичайно, таке собі, однак жителі погодилися платити 1,68 грн/1 КВт.
Починаючи з того ж 2017 року, власники квартир у буд. №5 намагалися добитися переведення на «звичайний тариф», але марно. На купу скарг і звернень надходила так сама купа відписок, стверджують вони.
Ситуація загострилася після того, як з’ясувалося, що забудовник не спромігся за чотири роки збудувати підстанцію. Через це будинок, в якому майже 750 квартир, не було взято на баланс ДТЕК «Київські електромережі». Таким чином, для ДТЕК Данченка, 5 не житловий будинок, а будівельний майданчик.
Згодом у забудовника «ДБК-4», який, власне, не виконав свої зобов’язання перед інвесторами, з’явилося нове виправдання – затримка будівництва метро на Виноградар (перегін між майбутніми станціями «Мостицька» й «Проспект Правди» будують на вул. Межова, яка розділяє «Крістер» і «Варшавський»).
Зрештою сталося те, чого усі боялися: мешканців багатоповерхівки «порадували», що «з 01.12.2021 р. нарахування за спожиту електроенергію здійснюватиметься за діючим у період нарахування тарифом компанії-постачальника». За цим «витонченим» поясненням криється цілком проста істина – тепер від жителів будинку вимагають платити за електроенергію 5,07 грн/1 КВт, тобто утричі дорожче.
Примітно, що два інших будинки «Крістер Града», №№ 1 і 3, вже перебувають на балансі, тобто у них укладені прямі договори з ДТЕК, і не мають подібних проблем. Відстань між будівлями сягає кількох десятків метрів.
«Будинки зводилися у різний часовий проміжок, тому схема підключення електроенергії різна. У Данченка, 5 є технічні умови постійного підключення до електричних мереж від підстанції біля ТЦ «Ретровіль» (пр-т Правди, 47, – прим. «ВК), яка вже збудована, але на час будівництва її ще не було. Наразі з підключенням є певні труднощі через затримку будівництва метро та «Варшавського мікрорайону». Як відомо, підземку мали здати у грудні 2021 року. Скоріше за все, технічні умови на тимчасове підключення до електричних мереж були розраховані на цей період. Тобто цього місяця у нас вже мали бути постійне підключення до електричних мереж та прямі договори з постачальником», – пояснив «ВК» представник ініціативної групи мешканців, який попросив поки що не вказувати його ім’я.
Читайте також: В Міненерго розповіли, що буде з тарифами на електроенергію протягом опалювального сезону
Ймовірно, зазначає він, в енергопостачальної компанії (ДТЕК «Київські електромережі») закінчився договір на тимчасове підключення забудовника («ДБК-4»).
«Йому повідомили, що будуть виставлені рахунки по іншій ціні. Забудовник, своєю чергою, переклав цю різницю на обслуговуючу компанію – ЖЕК «Комфорт-Майстер», який автоматично переклав усі “зайві” витрати на нас», – додав представник мешканців.
Довідка. Для 80% населення України тариф на електроенергію з 1 жовтня 2021 року становить 1,44 грн за кВт-год. за умови споживання до 250 кВт-год. на місяць. Для всіх, хто споживає понад 250 кВт-год. на місяць, ціна залишатиметься на рівні 1,68 грн за весь обсяг споживання.
Що робитимуть мешканці?
Раніше «середньостатистична» квитанція за ЕЕ для мешканців Данченка, 5 становила приблизно 800 гривень на місяць (слід зазначити, що в будинку встановлені електроплити, а в багатьох квартирах є бойлери). Тепер, за новим тарифом, їм доведеться платити приблизно 2500 тисячі гривень (за приблизними підрахунками). Така сума перевищує навіть загальну квитанцію з урахуванням утримання будинку, вивозу сміття, водопостачання, опалення (за умови наявності індивідуального лічильника, – прим. «ВК») тощо.
«Для багатьох такі рахунки стануть катастрофічними. Як результат, більшість людей просто не зможуть платити. А що далі, відключення? І все, по суті, через забудовника, який чомусь не передав будинок на баланс», – обурюється одна з мешканок, яка назвалася Вікторією.
Читайте також: У наступному році в Києві зростуть тарифи на воду: скільки доведеться платити
Наразі жителі ведуть переговори з ЖЕКом і «ДБК-4». Місцеві депутати та чиновники вже знають про їхню проблему. Платити за новим тарифом у січні 2022 року люди не збираються, натомість не виключають, що будуть змушені вдатися до більш радикальних дій.
До речі, ситуація з «Крістер Градом» непоодинока. В розпорядженні «ВК» опинилася платіжка власники квартири за адресою провулок Балтійський, Б-1 в Оболонському районі столиці. Будь-які слова тут зайві.
За вказаною адресою знаходиться ЖК «Навігатор». Крім промислового тарифу 5,07 грн/1 КВт, тамтешніх жителів об’єднує з «Крістером» те, що його збудувала Корпорація «ДБК-Житлобуд». Симптоматично, чи не так? Цілком можливо, що з подібною ситуацією стикнулися й інші інвестори.
P.S. На момент публікації «ВК» стало відомо, що «ДБК-Житлобуд» пообіцяв мешканцям «Крістер Граду» й «Навігатора» вирішити питання з постачальником ЕЕ таким чином, щоб у січні наступного року вони повернулися до тарифу 1,68 грн. Як бути з «космічними» платіжками за грудень, наразі невідомо. Вірити забудовнику на слово кияни також не схильні.
«ВК» тримає на контролі ситуацію та чекає на коментарі усіх пов’язаних з нею сторін.