Тарган Чаушескович: в Києві проходить виставка опозиційних білоруських плакатів

13:03 25.09.2020

Лукашенка називали по-різному від таргана до Чаушеску. З нього сміялись, ненавиділи його і його режим, начебто і недолугий, але безкінечно жорсткокий своїми “гулагівськими” традиціями. В галереї “Білий Світ” проходить виставка плакатів на тему білоруської диктатури і “Великий Київ”, як завжди, роздивляється, аналізує та пояснює.

Тарган Чаушескович: в Києві проходить виставка опозиційних білоруських плакатів
Світлодіодне освітлення

“З чорної гуми зроблено владу, її зроблено з”ментовських кийків”. Такий рядок прозвучав в одній з пісень білоруського панк-рок гурту Contra La Contra. 

Коли одразу після виборів, в ніч з 9 на 10 серпня, в кількох містах Білорусі розгорілись протести проти фальсифікації виборів, режим одразу пояснив фразу про чорну гуму наочно. 

Кийки, якими били білорусів, знайшли своє відображення в творах Володимира Цеслера. 

Насилля, що застосував режим проти громадян своєї країни в перші кілька днів після виборів, вилилось у супротив. Білоруси озброювались, купували захист для частин тіла та зводили старі добрі барикади. 

Втім, пізніше вирішили змінити тактику. Основними методами протесту стали щоденні десятитисячні марші та масові страйки на підприємствах. 

Тим не менше, учасників навіть мирних маршів, що полягають у простому перебуванні на вулиці із плакатами, все одно затримували та везли до поліцейських відділків. Найстрашніше відбувалось саме там. 

Пізніше люди розповідали про згвалтування поліцейськими кийками, побиття та катування безсонням – ці медоти ще в 20-х роках ХХ століття застосовував “червоний режим”.

Читайте такожТюрма та поезія – Київ у 20-30 роках ХХ століття

Символом протестів став альтернативний білоруський прапор – біло-червоно-білий. 

За неофіційними даними, підтримка Лукашенка серед населення становить 3%.

Часто Лукашенка порівнюють із Ніколае Чаушеску, румунським комуністичним диктатором, якого в результаті Румунської революці у 1989 році усунено від влади. Чаушеску віддали під трибунал та негайно розстріляли разом із дружиною. 

Маємо визнати, що це “лайтова” версія того, що може статися з диктатором після того, як його скинули. 

Багато з нас пам’ятають жахливі кадри знущання з лівійського диктатора Муаммара Каддафі та його сім’ї після того, як було скинуто режим.

Гасло “Жыве Беларусь” – просте і водночас таке змістовне – стало єдиним гаслом протестів і поширилось цілим світом через акції солідарності із боротьбою білоруського народу. 

Питання залишаєтся відкритим: чи можна скинути режим Лукашенка мирними маршами, танцями та піснями? Навряд чи. 

Але і чи варто плювати і випорожнюватись на труп, як це було у Лівії? Важко сказати. 

Як знайти ту золоту середину між цивілізованим протестом і правосуддям та чи варто грати за правилами, якщо проти тебе – 10 кордонів ОМОНу? 

Одне відомо точно – історія повторює себе, і ким би в цьому “повторюванні” Лукашенко не був – Каддафі, Чаушеску, Хусейном чи Гітлером – у нас для нього погані новини. 

Виставка триватиме до 19:00 26 вересня.

Галерея “Білий Світ” знаходиться за адресою вул. Пушкінська, 21.

Читайте також: “З чорної гуми зроблена влада”. В Білорусі розгорнулись криваві протести проти Лукашенка

Великий Київ у Google News

підписатися