Як повідомляється на сайті УПЦ, члени синоду розглянули “випадки незаконних дій представників органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб стосовно УПЦ“.
Мова йде про ухвалення окремими органами місцевого самоврядування в різних областях рішень про заборону або обмеження діяльності місцевих релігійних громад УПЦ.
У синоді називають такі рішення розпаленням ворожнечі і розбрату на релігійному ґрунті та зазначають, що “такі порушення прав громадян України, які є вірянами УПЦ, викликають занепокоєння“.
Також члени зібрання заявили, що діяльність попереднього президента Петра Порошенка щодо здобуття Томосу й заснування української єдиної помісної церкви стали одним із приводів для вторгнення Росії у 2022 році.
“Замість єднання народу у прагненні до перемоги та відновлення мирного життя, в країні розпалюється внутрішній, релігійний фронт. Так, групою народних депутатів України, через надумані та свідомо неправдиві звинувачення, були подані на розгляд до Верховної Ради України законопроєкти про заборону діяльності нашої Церкви. З сумом констатуємо, що усі ці факти є наслідком помилкової релігійної політики часів президентства Петра Олексійовича Порошенка та руйнівної ідеології так званої Православної Церкви України. Переконані, що саме така діяльність попередньої влади та ПЦУ і стала одним з приводів військового вторгнення в Україну“, – йдеться у повідомленні УПЦ.
Члени синоду вирішили звернутися до Генпрокурора “з проханням про належне розслідування випадків розпалення ворожнечі і незаконних дій чиновників та органів місцевого самоврядування“, а також до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “щодо порушення конституційних прав і свобод вірян Української православної церкви”.
Нагадаємо, від сьогоднішнього засідання синоду також очікували засудження агресії Росії, або звернення до президента РФ Володимира Путіна із закликом припинити війну.
Як писав “ВК”, Верховна Рада наразі не вноситиме на розгляд депутатів законопроєкт про заборону діяльності Української православної церкви МП (РПЦ в Україні). На думку спікера парламенту Руслана Стефанчука, це може розколоти суспільство. Водночас деякі органи місцевого самоврядування призупинили діяльність УПЦ, не чекаючи рішення центральної влади. Зокрема, на Київщині таке рішення ухвалили вже дві громади.