Страсті за “Більшовиком”: чому продаж заводу так “шумить”

Автор: Тетяна Сененко
14:55 28.10.2021

Одна з головних новин вчорашнього дня – приватизація заводу «Більшовик». Навколо цієї теми розгорнулася достатньо гостра і дуже показова дискусія.

Страсті за “Більшовиком”: чому продаж заводу так “шумить”
Про це написав у своєму Фейсбуці політичний експерт Володимир Фесенко.
 
“З одного боку, за сумою продажу це один найбільших об’єктів приватизації за останній час. АТ “Перший київський машинобудівний завод” (ПКМЗ) продали на аукціоні за 1,429 млрд грн. Ціла група коментаторів та блогерів співають дифірамби цій події, кажуть про велику перемогу, що це найбільша приватизація після продажу на відкритому аукціоні за останнє десятиліття”, – пише Фесенко
 
Земельні ділянки, на яких розташований завод, оцінювались раніше більш ніж в 3 млрд. грн., і що в аукціоні реально брали участь тільки три учасники, і стартова ціна аукціону (1,389 млрд грн.) збільшилась лише на 40 млн грн., а сам аукціон завершився за 7 хвилин.
 
Деякі коментатори навіть не натякають, а відверто кажуть, що все було зрежисовано.
 
“Але треба враховувати, що навколо ПКМЗ накопичилась купа складних проблем. Це вже згадані величезні борги (майже 500 мільйонів грн.), які новий власник має сплатити. Це судові конфлікти, в які було втягнуто АТ «ПКМЗ», проблеми з орендарями. Також є конфліктна ситуація з міською владою з розв’язкою біля «Більшовика» (Шулявський шляхопровід). І це відлякувало абсолютну більшість потенційних інвесторів. Як свідчить досвід (наприклад, з приватизацією Одеського припортового заводу) у таких конфліктних ситуаціях приватизація проблемного об’єкту як правило взагалі не відбувається, а ціна об’єкту, який виставляється на приватизацію, поступово і суттєво знижується. Можливо, ще і добре, що взагалі вдалося приватизувати завод «Більшовик». А то ця проблемна ситуація могла і надовго затягнутися. По суті, приватизація АТ «ПКМЗ» є першим кроком в розв’язанні багаторічних проблем навколо заводу «Більшовик»”, – вважає експерт.
 
Судячи з офіційних коментарів результативним завершенням аукціону дуже задоволені у Фонді держмайна (ФДМ). І керівництво ФДМ можна зрозуміти. Сума продажу достатньо велика і цілком прийнятна (з врахуванням чисельних проблем навколо цього заводу). 

Хто купив “Більшовик”.

Щодо переможця аукціону. Наш досвід свідчить, що хто б на таких аукціонах не перемагав, завжди є незадоволені і ображені, завжди буде критика. На мій погляд, головне, щоб це був реальний інвестор з позитивним досвідом.
 
Компанія, яка придбала ПКМЗ, фактично є консорціумом інвесторів, серед яких власник «А-Девелопмент» Олексій Баранов та компанія UDP під управлінням Андрія Іванова. Одним з акціонерів UDP є також відомий бізнесмен Василь Хмельницький. Це відомі девелопери, які давно на ринку і мають чимало успішно реалізованих проектів.
 
Зокрема, саме UDP та «А Девелопмент» займалися реставрацією історичних будівель заводу «Арсенал». І в цьому проекті проявилися і креативність, і бережливе ставлення до історичного простору Києва. Дуже сподіваюсь, що такий саме підхід буде проявлено і до реконструкції території заводу «Більшовик». Нарешті, має надію, що зазначена подія зрушить з місця ще одну проблему – завершення роботи над оновленням Шулявського шляхопроводу.

Що саме буде на місці заводу точно поки невідомо. Припускають, що там може бути ТРЦ, бізнес-центр, а можливо багатоповерхівка.

Читайте також: 103 роки боям за завод “Арсенал”: як провокаціями і підбуреннями більшовики прокладали собі дорогу до Києва 

За словами керівниці напряму управління публічним майном Transparency International Ukraine Христини Зелінської, якщо розглядати цей об’єкт купівлі з точки зору майбутньої інвестиції, то він можливо через кілька років може стати торговим центром чи юніт-сіті у центрі Києва.

Зазначимо, що раніше мер Києва Віталій Кличко до кого тільки не звертався з проханням вирішити питання зі знесенням цеху № 5 заводу “Більшовик”, через який не могли добудувати з’їзд Шулявського мосту. Він навіть погрожував, що “сяде на екскаватор і знесе до чортової матері цей 5-й цех”. 

 
 
 

Великий Київ у Google News

підписатися