Сталінки, хрущівки, панельки, цегляні та монолітно-каркасні: які будинки найбільш стійкі до ракетних ударів

Автор: Галина Ворона
03:51 11.07

Більшість будинків українців не має власних укриттів. Пересидіти тривогу можна у найближчій школі чи метро, але під час атаки балістичними ракетами туди точно не встигнути. Тож людям залишається сподіватися на долю або шукати потенційно безпечне місце у домівці. Так, всі знають правило двох стін, але є будинки, для яких воно актуальне лише частково.

Сталінки, хрущівки, панельки, цегляні та монолітно-каркасні: які будинки найбільш стійкі до ракетних ударів

Про слабкі і сильні сторони хрущовок, сталінок і сучасних монололітно-каркасних будинків розповів виданню “Освіторія” архітектор Олег Гречух. 

Важливо: Характеристики типів споруд, наведені в матеріалі, — суб’єктивні, базуються на теорії та мають ознайомчий характер. Найбезпечнішим місцем під час ворожої атаки є укриття у будинках, паркінгах та метро.

Як розповів Олег Гречух, на сьогодні найбільш витривалими типами споруд під час ракетних атак вважаються монолітно-каркасні та цегляні будинки.

Але, за його словами, це лише “теорія ймовірності” та лотерея. Адже у потенційно стійкий будинок може влучити бойова частина ракети, і шанси на виживання будуть низькі, якщо споруда зазнає значного руйнування. Разом із тим, ви можете суттєво убезпечити себе, якщо перейдете в місце, максимально наближене до середини будинку та подалі від зовнішніх стін.

А тепер розглянемо безпекові характеристики кожного з типів будинків, які переважають в Україні.

Цегляні будинки — сталінки

Такий тип будівель був поширений у 1920-1950-х роках, пік будівництва — після Другої світової війни. Для них характерні високі стелі, широкі підвіконня та товсті стіни. Ці цегляні будинки мають бетонне або дерев’яне перекриття. Ще одна характерна ознака сталінок — наявність бомбосховища.

Потенційна стійкість: ◾◾◽◽

Найбезпечніші місця в будинку: поруч із несучою стіною. Найчастіше це дверний проріз у такій масивній стіні, товщиною, на око 50 см.

Слабкі місця будинку: перекриття. Особливо нестійкими є дерев’яні перекриття ранніх сталінок. Також наявність дерев’яних перекриттів підвищує ризик пожежі в будинку після влучання.

Цегляні та панельні будинки — хрущовки

Приблизні дати будівництва: 1960-1970-ті роки. Серійний, масовий тип забудови в СРСР. Про високу якість під час будівництва не йшлося. Ціль — розселити якомога більшу кількість людей. До 1960-х їх будували, переважно, із цегли, а потім у будівництві використовували панелі. Саме через це, як і в будинках панельного типу, тут високий ризик лавиноподібного обвалу будинку.

Потенційна стійкість: ◾◾◽◽

Найбезпечніші місця в будинку: середні поверхи, місце, де можна заховатись між двох стін.

Слабкі місця будинку. Місця з’єднання панелей та брак сховищ – у хрущовках їх просто не будували, а підвали були, скоріше, винятком. До того ж у підвалах хрущовок панельного типу будівництва теж небезпечно через можливість обвалу. 

Панельні будинки

Приблизні дати будівництва: 1970-1980-ті роки. Панелі використовувались у будівництві таких осель для здешевлення та спрощення самого процесу зведення будинків. Панельки будувались недбало, швидко, на серйозні навантаження зовсім не розраховані.

Потенційна стійкість: ◾◽◽◽.

Найбезпечніші місця в будинку: насправді, у панельці їх немає. Але шанси на життя вищі, якщо скористатись правилом двох стін чи вийти в коридор між квартирами.

Слабкі місця будинку; місця з’єднання панелей, брак сховищ, підвали – вони стануть пасткою, якщо станеться обвал. Якщо пошкоджуються нижні панелі такого будинку — відбувається ефект карткового будиночка і споруда “складається”. Панельні конструкції падають одночасно, адже руйнується головна опора та бічні стіни.

Кооперативні будинки

Приблизні дати будівництва: 1980-1990-ті роки. Для будівництва цих типів споруд найчастіше використовували силікатну цеглу. Вони стійкіші, аніж будинки панельного типу, але до безпекових параметрів монолітно-каркасних будівель не дотягують.

Потенційна стійкість: ◾◾◽◽

Найбезпечніші місця в будинку: середня частина будинку, місце, де ви можете сховатися між двох стін.

Слабкі місця будинку; підвали замість сховища.

Цегляні будинки

Приблизні дати будівництва: 2000-2010-ті роки. Із початку нульових та протягом наступного десятиліття в Україні будують багатоповерхівки переважно із цегли. Звісно, це набагато кращий варіант, аніж сумнозвісні «панельки», проте їхня стійкість не на високому рівні.

Потенційна стійкість: ◾◾◽◽.

Найбезпечніші місця в будинку: місце, де можна сховатись між двох стін, дверні отвори, передпокій, коридор: під час балістичної атаки необхідно швидко дістатись углиб будинку.

Слабкі місця будинку: підвали замість сховища.

Монолітно-каркасні будинки

Приблизні дати будівництва: 2010 рік — наші дні. Монолітно-каркасні будинки, на відміну від панельних, ніколи не складуться, як картковий будиночок. Їхній плюс — багато зв’язків між елементами. Навіть зазнавши серйозного удару, така споруда, найімовірніше, вистоїть. До того ж, часто поруч із монолітно-каркасними багатоповерхівками є паркінг, який вважається достатньо хорошим укриттям.

Потенційна стійкість: ◾◾◾◾.

Найбезпечніші місця в будинку: там, де немає вікон та є дві стіни, сходовий майданчик — той, що поруч із ліфтом.

Слабкі місця будинку: підвали замість сховищ, якщо поруч немає паркінгу.

Втім, зауважує експерт, монолітні будинки міцніші, але не за рахунок праці талановитих інженерів, а за рахунок надвеликої кількості запасного й непотрібного матеріалу, з якого можна збудувати цілих два будинки.

Читайте також: Підтримка на мільйони: як українські бізнеси жертвують на відбудову «Охматдиту»

Нагадаємо, ракета, якою росія зруйнувала “Охматдит”, базується на західних компонентах.

Великий Київ у Google News

підписатися