Живописець Матвій Семенович Вайсберг показує кришки від ракет Хаймарс, які були розписані художниками в майстернях “БЖ-Арт” на Лук’янівській 69/71 та їх друзями.
“Фонд “Разом”, який зібрав для України вже більше ніж 100 мільйонів доларів, подарував їх американським конгресменам і сенаторам, від яких залежить військова і матеріальна допомога Украіні”, – розповідає Вайсберг.
Сьогодні у його майстерні холод та темінь.
“Скільки коштів допомоги не дорахується Україна, якщо художники будуть не в змозі робити свою важливу справу?.. Останні майже два роки наша художня спільнота невпинно працює для Перемоги. Неможливо перерахувати кількість благодійних заходів і продаж на користь ЗСУ, переселенців тощо. Скажу тільки, що я особисто заробив з продажу своїх робіт більш ніж 20 000 єврів, які пішли на ЗСУ. Так само й інші художники нашего художнього осередку.”, – каже Вайсберг.
Раніше “ВК” розповідав, що художники та скульптори ДП «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва» звернулися з листом до Мінкульту з вимогою не дозволити відключення 80-ти майстерень від електропостачання.
Опублікувавши копію звернення до Мінкульту з коментарем митців щодо звернення, кореспондент “Великого Києва” звернувся до керівництва Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, а також до Мінкульту з проханням пояснити, чому виникла проблема, та що робити художникам.
У відповідь керівництвом НАОМА, а саме в.о ректора НАОМА Анатолій Гуменчук, було надіслано кореспонденту листа з погрозами судів та образами, де вимагають опублікувати “спростування”. Та зазначають:
«Як окремий господарюючий суб’єкт НАОМА (в управлінні якого знаходиться тільки гуртожиток НАОМА в 1 під’їзді) ніякого відношення не має до другого господарюючого суб’єкта ДП «Магніти України» (знаходиться у 2 під’їзді) (йдеться про ДП з творчими майстернями – прим. «ВК») і ніяк не може не підключати, і не відключати «майстерні» ДП «Магніти України».
Також до цього ж листа з НАОМА додали копії документів, у яких раніше зверталися до ДП «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва» з повідомленням, що майстерні буде відключено від електропостачання:
В листі до кореспондента “ВК” вказано наступне:
“У 2023 році – кожен місяць, починаючи з грудня 2022 р. Проректор НАОМА Курисько І. 17 жовтня супроводив директора ДП “Магніти України Зяблюка А. до керівництва ПРАТ “ДТЕК Київські електромережі”.
Кореспондент “ВК” оприлюднив відповідь НАОМА на запит від 13 жовтня, та готовий отримати нові відомості про вирішення проблеми. Слід зазначити, що в разі отримання відповіді, опублікувати позицію вишу був готовий того ж дня, 13 жовтня 2023, відповідно до правила заслуханості обох сторін конфлікту. Однак відповідь журналіст отримав “Укрпоштою” тільки 31 жовтня 2023 року, одразу після надходження сповіщення від “Укрпошти” про надходження листа до відділення.
Директор ДП «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва» Андрій Зяблюк на запитання про те, чому не може виконати пропозицію і одночасно вимогу НАОМА підключити власне електропостачання, пояснив, що це дуже дорого для ДП:
“Ми просили у всіх листах дозвіл на розділення ВЛАСНИХ потужностей ( заходило на будівлю 300 кВт. Приблизно в 2008 р театральному гуртожитку виділили 90 кВт . Залишилось 210 кВт . Ми просимо нашу частку хоча б 80 кВт, які вже заходять по кабелю в будинок . Наома, користуюючись тим що будівля трансформаторної підстанції знаходиться на її балансі, пише, що дозволяє з неї взяти 80 кВт. Тобто йти замовляти в детк окреме підключення по повному кошторису з шістьма нулями . Театралам вже дали техумови на 9 000 000 грн. У нас правда має бути дешевше”.
На час підготовки публікації один з митців ДП «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва» повідомив, що найближчим часом сьогодні має відбутися зустріч представників Київського національного університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, ДП «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва» та в.о. міністра культури України Ростислава Карандєєва. Про результати зустрічі повідомимо згодом.