Трійця
Свята Трійця відзначається на 50-й день після Великодня (звідси ще одна назва Трійці – П’ятидесятниця).
За Євангелієм, у це день виповнилися обіцянка Ісуса, дана в день Вознесіння, – на його апостолів з небес зійшли вогненні язики Духа і заговорили різними мовами, щоб вони йшли до народів і проповідували вчення Христове.
Зішестя Святого Духа вказало на потрійність Бога, після чого почали прославляти три іпостасі Єдиного Бога Отця, Сина і Святого Духа.
Читайте також: Трійця 2021: сила троїцьких освячених трав, молитва, яку можна читати вдома
В Україні Трійцю називають ще Зеленими святами. Християнські традиції святкування Трійці в нашій країні тісно пов’язані з язичницькими. У стародавніх обрядах це свято завершувало весняний і починало літній календарний цикл. З давніх-давен наші предки вважали, що з цим святом приходить справжнє літо.
Традиційно в ці дні українці прикрашають оселі зеленими гілочками дерев, підлогу вистилають запашними травами – м’ятою, чебрецем, полином, пижма, любистком, лепехою. За старих часів вірили, що в ці дні рослини мають особливу силу і захищають сім’ї від всіх бід, допомагають одужати хворим. Кожна з трав мала своє значення.
Аїр часто можна зустріти під назвою “татарське зілля”. Він дійсно дістався нашим предкам від завойовників за часів татаро-монгольської навали. Кочівники вважали його культовою рослиною і вірили, що водойми, в яких росте аїр, чисті і воду з них можна пити без побоювань. Тому на своєму шляху розкидали в водойми шматочки кореневища лепехи, так він і прижився у нас. Наші селяни помітили, що навіть на болоті в заростях лепехи менше роїться комах, ніж на інших берегах.
З прикореневої частини стебел аіру робили солодощі на кшталт східних, які по смаку не поступалися зацукрованим кореням імбиру.
У свято поминають померлих, тому в жодному разі не можна проводити ніяких робіт на землі. Могили родичів на Трійцю також прийнято прикрашати травами і квітами. Прийти на кладовищі пом’янути родичів слід в так звану батьківську суботу – напередодні Трійці.
У цей день не можна думати про погане, ображатися, потрібно перебувати в гармонії з Богом і природою.
Наші предки вірили, що на Троїцькій тижня в світ живих приходять русалки, мавки, в яких перетворювалися душі потопельників або нехрещених дітей. Ходили повір’я, що якщо людина один відправиться в ліс або на річку, русалки зможуть залоскотати його до смерті або заманити в річку.
Існує ряд прийме на Трійцю. Наприклад, дощ в день свята обіцяв гарну погоду впродовж року, щедрий урожай і безліч грибів в лісах. Вважалося, що саме з дня Трійці починається справжнє літо. У цей день не рекомендується проводити весілля і вінчання, а ось сватання вважалося доброю прикметою. Говорили, якщо на Трійцю посватався, а на Покров одружаться, значить, життя у цього подружжя буде довгою, щасливою, в любові та злагоді.
День медика
Читайте також: Кажуть, нікому працювати. Вакансій медиків у столиці більше, ніж самих медиків
День медичного працівника відзначається в Україні у третю неділю червня з 1994 року. Це свято було засноване указом президента Леоніда Кравчука № 281/94 від 3 червня 1994 року “на підтримку ініціативи працівників установ і закладів охорони здоров’я України”.
На жаль, українці, як і держава в цілому, усвідомили роль медиків в житті країни лише в останні два пандемічні роки. Їх називають воїнами, які працюють на передовій боротьби з пандемією.
До Дня медика не організовують масштабних святкувань – обмежуються лекціями для медиків, виставками, семінарами, конференціями, презентаціями, конкурсами. Напередодні або в сам день свята медичних працівників нагороджують грамотами.
День батька
Читайте також: Джамала опублікувала зворушливі фото сім’ї у День народження сина
День батька в Україні відзначається щорічно в третю неділю червня. Це свято, покликане підвищити статус чоловіка як батька, у нас в країні відзначається втретє – офіційно його встановили лише в 2019 році, але в світі воно існує вже давно.
Традиція відзначати День батька в червні походить з США. Його ініціювала місіс Додд з штату Вашингтона, щоб висловити вдячність усім татусям, у тому числі своєму – чоловіку довелося самостійно ростити шістьох дітей після смерті дружини. Вперше свято відзначили 19 червня 1910 року. В 1966 році президент Ліндон Джонсон офіційно оголосив третю неділю червня Днем батька, а його наступник Річард Ніксон – національним святом.
В Україні неофіційно День батька відзначали або в третю неділю червня, або в третю неділю вересня. У 2013 році другу дату підтримав Кабінет міністрів, який запропонував надати їй офіційний статус, але указ так і не був підписаний. У 2019 році з ініціативою виступило Міністерство соціальної політики і указ про святкування в третю неділю червня був підписаний президентом.
Це день зазвичай проводять із сім’єю. У багатьох державах влаштовуються всілякі святкові заходи і виділяються кошти, які спрямовують на підтримку незабезпечених батьків-одинаків. У столиці загальноміське свято до Дня батька відбулось минулими вихідними.
Нагадаємо, у Пирогово на Трійцю пройде конкурс вінків та виступ Ілларії: програма заходів на два дні.
Також, 20 червня в Музеї Івана Гончара відбудеться ХІІІ Фестиваль української епічної традиції “Кобзарська трійця”, де можна буде послухати наживо думи та епічні пісні, пройняті духом та історією наших предків, поспілкуватися з кобзарями та відчути віковічну традицію у центрі сучасного міста.