Відомий київський активіст і захисник Протасового яру загинув у бою під Ізюмом 9 червня.
Більшість ЗМІ подало цю сумну звістку безпристрасно, вказуючи лише на сам факт загибелі Романа на війні.
Натомість видання «Страна» та «Судебно-юридичєская газета» вирішили згадати одну гучну політичну справу. Дослівно заголовки були сформульовані так: «На фронте погиб подозреваемый в организации погрома на Банковой Роман Ратушный».
Cаме це обурило користувачів соцмереж. Як відомо, Роману Ратушному у 2021 році інкримінували участь у акції на вулиці Банковій на підтримку засудженого екслідера одеського «Правого сектора» Сергія Стерненка, якому того дня виповнилося 26 років. Мітингувальники тоді розбили вікна Офісу президента, розписали стіни фарбою і закидали будівлю димовими шашками, підпалили двері.
Вже за кілька днів після акції на Facebook -сторінці заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка і на Youtube-каналі Нацполіції було оприлюднено відеоролик низької якості про мітинг під ОП 20 березня, в якому вказувалися імена деяких учасників і серед них ім’я Романа Ратушного.
Активіст тоді обурювався, що відеоролик низької якості, а у кадрі «невстановлена особа у масці».
Роман був упевнений, що відеоролик має на меті викликати негативне ставлення до нього і створити враження, що він вчинив неправомірні дії, що є підстави для його кримінального переслідування.
29 березня 2021 року Ратушного відправили під цілодобовий домашній арешт. Тоді ж, наприкінці березня 2021 року, митці та активісти, народні депутати та громадські діячі почали ставити на аватарку у соцмережах Чорний квадрат Малевича, оскільки однією з підстав для арешту Романа Ратушного стали докази у вигляді темних фотографій, на яких не видно нічого, окрім плям світла.
Саме з цих причин дописувачі соцмереж так бурхливо відреагували на заголовки російськомовних видань, вважаючи їх маніпулятивними.
Зокрема, у коментарях люди написали про передбачуваність редакційної політики видання «Страна», оскільки його пов’язують з Андрієм Портновим.
«Портнов, Страна… ясно», – написав Max Yuriev.
Водночас суддя ВС Іван Міщенко прокоментував на своїй сторінці у «Фейсбук» аналогічну новину, опубліковану іншим виданням – «Судебно-юридической газетой».
«Прошу колег, для яких моя думка і позиція чогось вартує – назавжди припинити будь-які контакти з цим «виданням».
Висловитись більш відверто мені не дозволяє кодекс суддівської етики та бойовий статут ЗСУ, але думаю всім все зрозуміло», – написав він.
Головна редакторка «Судебно-юридической газеты» Наталя Мамченко відразу відреагувала на коментар Івана Міщенка та запевнила, що заголовок було виправлено через хвилину після публікації.
Цього факту виявилося недостатньо і дописувачі почали цікавитися у неї, чому «Судебно-юридическая газета» публікує дописи виключно російської мовою, а на сайті взагалі непередбачена україномовна версія видання.
Користувачі соцмережі Facebook відмітили у дописі мовного омбудсмена Тараса Кременя і попросила його розібратися, чому видання в Україні досі не публікують матеріали державною мовою.
Читайте також: “Ти вибив одних орків з Протасового Яру ще до війни”: кияни про загиблого Романа Ратушного
Нагадаємо, Роман Ратушний загинув 9 червня 2022 року під Ізюмом, але відомо про це стало лише 14 червня — коли про це повідомила організація «Захистимо Протасів Яр» на своїй сторінці у Facebook.
«В його останньому бою, він був у розвіддозорі в складі бойової групи і загинув під час виконання бойового завдання», — сказано в повідомленні.