Скіфське золото експонуватиметься у Києві до деокупації Криму

Автор: Галина Ворона
22:32 22.06

На виставці у Києві покажуть колекцію “Скіфського золота”, яке повернулося до України після майже десятиліття судової боротьби за право власності між Україною та музеями, які потрапили під контроль росії на окупованих територіях.

Скіфське золото експонуватиметься у Києві до деокупації Криму
Світлодіодне освітлення

Про це повідомляє МКІП.

Виставка під назвою “Скарби Криму. Повернення” експонуватиметься у Скарбниці Національного  музею історії України.

До колекції увійдуть понад 565 унікальних музейних експонатів, серед яких — стародавні античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси (медальйони, браслети, намиста), посуд (глеки, кухлі, келихи), свічники, курильниці, амулети, вівтарі, фрагменти античної архітектури та предмети домашнього вжитку.

Свого часу вони були виявлені у таких місцях як Магарач, Нейзац, Херсонес, у некрополях Джург-Оба, Усть-Альмінському та інших.

Попри те, що колекцію називають «Скіфським золотом», далеко не всі експонати належать до епохи скіфів, деякі артефакти мають давньогрецьке походження.

Вік артефактів дуже поважний — як от V ст. до н.е. чи I ст. н.е.

Також у колекції представлені не лише вироби із золота, деякі предмети виготовлені зі срібла, бронзи, заліза, глини, скла, фаянсу та кераміки, що відображають сторінки стародавньої історії Північного Причорномор’я та Криму.

Як зазначили у МКІП,  “Скарби Криму. Повернення” — це історична перемога в боротьбі за культурну спадщину України, свідчення нашої тисячолітньої історії, що розкривається через культури багатьох народів, та утвердження верховенства права.

Виставка відкриється 5 липня 2024 року. 

Читайте також: Скіфське золото, зброя, раритетні авто: скарби президента “Мотор Січі” намагались таємно вивезти за кордон

Нагадаємо, з лютого по серпень 2014 року колекцію “Скіфського золота” експонували в Музеї Алларда Пірсона (Амстердам) на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря”. 

Наприкінці лютого 2014 року росія почала окупацію Криму. Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Проте повертати цінності з кримських музеїв на окуповану територію було неможливо. Проте музеї Криму, які де-факто контролює влада росії, наполягали саме на цьому.  У Нідерландах розпочався судовий процес, що тривав 9 років. У 2021-му суд в Амстердамі постановив повернути “Скіфське золото” Україні. 27 листопада 2023 дорогоцінності нарешті повернулися в Україну.

Великий Київ у Google News

підписатися