Сезон кліщів: як безпечно відпочити на природі і де знайти допомогу (АДРЕСИ ТРАВМПУНКТІВ)

20:02 17.07.2020

Під час відпочинку на природі не слід забувати про небезпеку, яку несуть укуси кліщів – адже вони можуть переносити серйозні захворювання. На території Києва кліщі переносять хворобу Лайма серед людей, піроплазмоз – серед собак. У деяких регіонах України – кліщовий енцефаліт, туляремію тощо. Щоб уникнути неприємностей, потрібно знати прості правила безпеки та порядок дій у разі, якщо все ж таки на тілі виявили підступного кровопивцю.

Сезон кліщів: як безпечно відпочити на природі і де знайти допомогу (АДРЕСИ ТРАВМПУНКТІВ)

Як розповіла директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург, в Україні сезонна активність кліщів спостерігається з березня до листопаду. Столичні лікарі зазначають, що на Київщині два найбільш виражених піки активності звернень щодо укусів кліщів припадають на квітень-травень та кінець літа-початок осені.

Аби захистити себе та своїх рідних від нападу кліщів, особливо якщо ви зібралися провести час на природі, слід дотримуватися простих рекомендацій:

  • одягайте головний убір та світлий однотонний з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла, одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають;
  • під час прогулянки та після повернення додому регулярно уважно оглядайте себе та тих, хто поряд. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
  • місце для пікніку, привалу звільняйте від сухої трави, гілок тощо в радіусі 20-25 м;
  • повернувшись з прогулянки, одразу змініть одяг, білизну, ретельно їх огляньте, виперіть та випрасуйте. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • домашніх улюбленців, якщо вони супроводжували вас під час прогулянки, також слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
  • використовуйте репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Якщо до будь-якої ділянки тіла таки присмоктався кліщ, слід його зняти якомога швидше. У будь-якому травмпункті столиці кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть необхідні рекомендації.

За відсутності можливості звернутись до лікаря видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3-відсотковим розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з мильним засобом.

Якщо вас вкусив кліщ – спостерігайте за самопочуттям. А в разі його погіршення – виникненні головного білю, температурі, слабкості, появі симптомів застуди – зверніться до лікаря, та обов’язково повідомте про укус.

А за місцем укусу необхідно слідкувати. Почервоніння, що довго не проходить, біль, свербіння, розростання плями або набряку можуть свідчити про зараження однією з хвороб, що переносять кліщі.

Проте необов’язково при зараженні мають бути наявні прояви на шкірі та інші симптоми, тому кожен укушений має бути обстеженим на антитіла до бореліозу. Це вимушена необхідність, адже еритема з’являється не у всіх. Щоб не пропустити небезпечної хвороби, кров варто здати через три тижні після неприємного інциденту.

Адреси травмпунктів

 

Нагадаємо, раніше ми розповідали про правила безпеки на пляжі: як не перетворити відпочинок на головний біль.

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...