“Заборонено сири, сосиски та ковбаси. Обов’язковим є збільшення кількості фруктів, овочів та м’яса. Це така «мозаїка», яку комбінують кухарі спільно з медсестрами на місцях. Або ж шкільні їдальні можуть використовувати меню, розроблене кухарем Євгеном Клопотенком”, – розповів експерт офісу підтримки реформ при Держспоживслужбі Роман Остапчук.
Він додав, що реформа шкільного харчування за останній рік війни дещо пригальмувалася, проте на територіях, котрі не окуповані, й там, де учні відвідують навчальні заклади, вона не зупинилась. На запитання про те, чому діти не хочуть їсти страви, які їм пропонують у їдальнях, що змінили меню в ході реформи, Остапчук відповів так:
“Ми зробили такий зріз, що з вересня по грудень діти гарно харчувалися – 70-80% в школах. І після зимових канікул, коли був люфт в 1 місяць, діти переставали харчуватися. Бо харчувалися звичайною домашньою їжею на Новий рік з цукерками, олів’єхами і всім іншим. І повертаючись знову до школи, вони відмовлялися їсти навіть курку кон карне, як каже Клопотенко”.
Водночас, батькам представник Держпродспоживслужби радить готувати дітям здорові страви вдома без солі і цукру – щоб якісна їжа ставала для учнів звичною:
“Якщо ти хочеш змінити свою дитину, зміни себе. В Україні працює портал «ЗнаЇмо» – це інтернет-простір, створений у рамках реформи системи шкільного харчування. Працює як провідник для всіх, хто прагне харчуватися правильно й хоче знати, з чого почати”, – сказав Остапчук.
Нагадаємо, у столиці учнів комунальних закладів освіти, чиї батьки захищають Україну, забезпечать безоплатним харчуванням. Також «ВК» розповідав, що робити, аби бути здоровим та пропонував рекомендації з харчування, прості й доступні кожному.
Тим часом, у НБУ шукають на роботу кухаря, від якого вимагають варити для співробітників у столиці бульйон з кнелями та профітролями.