Саме тут була визначена доля України і Києва: Зеленський вшанував пам’ять полеглих у битві за Мощун

Автор: Галина Ворона
15:14 21.03

Селище Мощун на Київщині сьогодні відзначає другу річницю звільнення від російських військ. Цей день став початком визволення Київщини і надихнув всю Україну на подальшу боротьбу. Пам’ять захисників, які загинули під час оборони та звільнення Мощуна, сьогодні ушанував президент України Володимир Зеленський.

Саме тут була визначена доля України і Києва: Зеленський вшанував пам’ять полеглих у битві за Мощун

Церемонія вшанування пам’яті відбулась заходах на території майбутнього меморіалу “Янголи перемоги”, який створюється у лісі неподалік Мощуна, де відбувалися одні з найзапекліших боїв з оборони Києва від російських окупантів у березні 2022 року.

На меморіальному заході також були присутні рідні, близькі й побратими полеглих захисників України.

Воїни почесної варти встановили кошик квітів від Глави держави до пам’ятного знака “Янголам перемоги”.

Сьогодні ми згадуємо битву, яка відбулася вже два роки тому, але яку ніколи не можна забувати. Той час багато в чому визначив долю Української держави. Саме тут, у боях за Мощун, і неподалік, у боях за Гостомель, за Ірпінь, за інші міста й села Київщини, була визначена доля України та української столиці. Тоді вдалося не просто не пустити російську армію в Київ. Тоді всім у світі стало очевидно, якими є українці та що таке путінська Росія”, – наголосив президент.

Володимир Зеленський зазначив, що два роки тому світ не вірив в Україну й не розумів зловісної сутності Росії, але побачив силу єднання наших людей, хоробрість та ефективність українських воїнів.

Все тоді змінилося – у лютому – березні 22-го, саме в таких битвах, у таких проявах героїзму наших людей і ницості нашого ворога. У нас тоді ще не було такої сильної зброї, яка є зараз, але в нас уже тоді було головне – це сміливість людей та вміння українців зробити правильний вибір. Вибір заради України, заради людяності, заради перемог у боротьбі проти російського зла. Я дякую всім, хто тоді захистив Київ. Дякую всім, хто б’ється заради нашої держави, нашої незалежності, наших людей” – сказав він.

Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять воїнів, полеглих за свободу України. Під час хвилини мовчання прозвучали імена 118 захисників, які загинули в боях за село Мощун, відбиваючи вторгнення російських окупантів.

Володимир Зеленський також вручив державні нагороди військовослужбовцям Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби безпеки України.

Зокрема, відзнаку Президента «Хрест бойових заслуг» отримав учасник оборони Києва, підполковник ДПСУ Микола Дем’янюк, який організував оборону на найбільш небезпечному й важкому напрямку просування ворога в районі Мощуна. Він також відзначився під час боїв на Харківщині.

Крім того, Глава держави вручив ордени Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, ордени “За мужність” ІІ та ІІІ ступенів, медаль “За військову службу Україні”.

Читайте також: На оновлених Google Maps з’явились зруйновані окупантами Горенка і Мощун 

Нагадаємо, у битві за селище Мощун, яка була вирішальною у звільненні української столиці, ЗСУ знищили еліту російських військ. Окупанти покидали зброю та одяг і голими втікали через річку. Ще за кілька років до повномасштабного вторгнення російські медіа повідомляли, що костромські полки (які тепер були розбиті в Мощуні) були озброєні кращою в країні зброєю, з 1976 року вони брали участь у парадах перемоги на Красній площі.

До початку повномасштабного вторгнення у Мощуні мешкали близько 2 тисяч людей. У зруйноване село за рік повернулися менше половини мешканців. Хто може – відбудовує майно, тимчасово мешкають у господарських будівлях – в літніх кухнях, хлівах, частина людей поселилися у модульних будинках, наданих міжнародними партнерами, а також кількох модульних приміщеннях, подарованих боксером Олександром Усіком. Там працює кілька крамниць та ходить транспорт до столиці. У вцілілих будинках відновили світло та газопостачання.

Раніше “ВК” розповідав про жительку знищеного вщерть Мощуна, яка залишилась одна на все село, коли всі евакуювалися. Вона дочекалася приходу ЗСУ – зустрічала їх на власному городі.

Великий Київ у Google News

підписатися