Як повідомляється, проєкт міських досліджень ЛУН Місто запустив соціальну ініціативу Будинки війни.
Наразі на сайті розміщено історії шести будинків. Під кожною історією є реквізити — за ними можна перерахувати будь-яку зручну суму.
Кожен із пошкоджених будинків має свій кошторис. Частину грошей мешканці вже зібрали власними силами: відремонтували вікна, двері. Але великі суми є непід’ємними для однієї спільноти.
Зокрема, тут є комплекс з Гостомелю, у якому у березні російські солдати виламували двері квартир та селилися там. У цей час мешканці квартир були змушені жити у підвалі. Це «Покровський», який потім росіяни, викликавши гелікоптер, спалили. Кілька квартир і дах повністю вигоріли. Це найбільш понівечений будинок Гостомеля, однак його можна відновити.
«Наш будинок на сьогодні підлягає відновленню й потребує капітального ремонту. Інакше через певний час його вже буде неможливо відновити», — констатує Олександр Ротманов, який керує об’єднанням співвласників квартир.
Так, ЖК на вулиці Мечникова в Ірпені потребує 1,3 мільйона гривень, щоб відбудувати дах, стіни та вентиляційні канали. Це ті роботи, які дозволять мешканцям пережити зиму. Наприкінці березня, за свідченнями очевидців, росіяни розстріляли будинок з ручного протитанкового гранатомета.
«23 березня о 17:30 троє російських солдатів вийшли на перехрестя Мечникова і Лермонтова, викинули РПГ і встрелили у п’ятий поверх. П’ятий поверх і дах вигоріли повністю, металочерепиця, дерев’яні перекриття. Частково вогонь перекинувся на балкони», — розповідає голова ОСББ Олександр Лозюк.
«Якщо ми в цьому стані ввійдемо в зиму, і прийде весна — будинку будуть гайки», — додає він.
Складна ситуація з ірпінським ЖК на Високій. Пожежа, що виникла через інтенсивні обстріли, тривала два дні. Дах завалився всередину. Попіл від згорілих речей сягав до пів метра у висоту. Попри значні руйнування експертиза віднесла будинок до другої категорії пошкоджень — це означає, що він підлягає відновленню.
Однак навіть кілька днів непогоди можуть значно пришвидшити процес занепаду, й будинок перейде в третю категорію, тобто не підлягатиме відновленню. Зараз збирають кошти на герметизацію, а повне відновлення коштуватиме 28 мільйонів гривень.
Варто додати, що також на сайті проєкту можна переглянути створену ЛУН Місто карту пошкоджень Київщини.
Нагадаємо, у Київській області після російського вторгнення зруйновано близько 26 тисяч об’єктів, понад 370 житлових будинків у Бучі будуть знесені.