На цьому наголосив відомий журналіст, публіцист, політичний аналітик Віталій Портніков.
Він зазначив, що “віддати Булгакова росіянам” українці не можуть, адже в них Булгаков вже є.
Публіцист пояснив, що памʼятники та назви вулиць на честь будь-яких діячів в тих чи інших країнах – це завжди питання поваги. Як приклад, він навів відсутність в Тель-Авіві вулиць названих на честь німецького композитора Ріхарда Вагнера, адже він був антисемітом.
“Якби росіяни не почали цю жахливу війну, до символів їхньої культурної присутності на українській землі ставилися б або з повагою, або з байдужістю. Булгаков в цьому не винний сам по собі – був він українофобом чи не був. Але Росія сама розтоптала повагу до власної культурної спадщини. Не українці, не українські патріоти, не прихильники російської культури в Україні. Сама Росія і її народ, який акцептує цю війну. Якби росіяни сотнями тисяч виходили на воєнні демонстрації, я вас переконую що ніхто б тут не говорив про Булгакова. Це абсолютно логічна реакція”, – наголосив він в етері ТК “Еспресо”.
Лауреат Шевченківської премії порадив українцям, які вважають Булгакова своїм перечитати його твори і подумати над тим, на скільки його творчість відповідає їхньому світосприйняттю та сімейному світові.
“Питання у тому, що робити з увічненням Булгакова у країні, яка має бути україноцентричною. Як Польща польськоцентрична, Чехія – чеськоцентрична”, – зазначив журналіст.
Також, Віталій Портніков запропонував українцям перечитати романи Михайла Булгакова та Миколи Гоголя у перекладі на українську мову.
“І мені цікаво чи ви будете сприймати “Мастера и Маргариту” Булгакова як український роман? А “Белую гвардию”? А “Мертвые души” Гоголя? Я не впевнений. Прочитайте книжку і ви побачити, що Микола Гоголь 90% творчості російський письменник. Але із письменниками так буває – частину своєї культурної творчості вони є в одній культурі, а частину в іншій”, – додав публіцист.
Читайте також: Росіяни будуть використовувати Булгакова для пропаганди дикунства у Києві, скажуть, що ми “Шарикові” – голова інституту нацпам’яті
Нагадаємо, голова Українського інституту Національної пам’яті Антон Дробович пояснив, що ніхто не забороняє читати чи досліджувати творчість Михайла Булгакова, але смішно мати у столиці незалежної України вулиці або обʼєкти названі на честь російського імперця та одного з авторів міфу про український антисемітизм. А музею Булгакова за законом про деколонізацію доведеться змінити назву.
Як повідомляв “ВК”, експерти комісії Українського інституту національної пам’яті визначили пам’ятники і вулиці на честь Булгакова пропагандою російської імперської політики. Самого письменника фахівці визнали імперцем за світоглядом, затятим українофобом.